Δευτέρα 3 Δεκεμβρίου 2012

Μαγική εικόνα.....η ήττα του ΚΑΟΔ απο την Καβάλα....(72-73)

Μία πολύ "ασχημη" ήττα γνώρισε η ομάδα μας από την γειτονική Καβάλα με σκορ 72-73.Δυστυχώς για ένα ακόμη παιχνίδι(το τέταρτο φετινό) ο ΚΑΟΔ έχασε στον πόντο.
   Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο πρώτο πεντάλεπτο αλλά την Καβάλα να αιφνιδιάζει τον ΚΑΟΔ και να προηγείται με 11-20 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα μας έδειξε να συνέρχεται και κάλυψε την διαφορά βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση με αποτέλεσμα το ημίχρονο να λήξει με την Καβάλα μπροστά με 31-35.
   Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ακόμη καλύτερο για τον ΚΑΟΔ
ο οποίος παίζοντας καλύτερη άμυνα και με τους Νόουλς , Πάλμερ και Κακαρούδη στην επίθεση έδειξε να βρίσκει τον δρόμο για την νίκη προηγούμενος με το τέλος του δεκαλέπτου με 7 πόντους(54-47). Δυστυχώς όμως το τέταρτο δεκάλεπτο η Καβάλα βρήκε τα ψυχικά αποθέματα που χρειαζόταν και παίζοντας με ψυχή κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι και στις λεπτομέρειες των τελευταίων δευτερολέπτων να πάρει ένα σπουδαίο διπλό που την ξαναβάζει μέσα στο κόλπο της παραμονής της στην κατηγορία.
   Το πρόβλημα του ΚΑΟΔ είναι η διαχείριση των τελευταίων λεπτών μια και χάνει τέταρτο παιχνίδι στον πόντο.Διακριθέντες από τον ΚΑΟΔ που γκρέμισε τις τελευταίες δύο αγωνιστικές ότι με κόπο είχε χτίσει οι Νόουλς,Κακαρούδης και Πάλμερ , ενώ από την Καβάλα καλύτεροι οι Γκράντι,Μανωλόπουλος και Στυλλιανού.
Τα δεκάλεπτα: 11-20, 31-35, 54-47, 72-73.
ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Σλαφτσάκης, Νόουλς 15(3), Καλαϊτζίδης 5(1), Μπορόβνιακ 3, Μισέλ 6, Κάρτερ 2, Κακαρούδης 15(4), Ντέιλ 5, Ζάρας 4, Ιωάννου, Πάλμερ 17(1).
Καβάλα (Κορωνιός): Πάνος 10, Καλαμπάκας 2, Μανωλόπουλος 12(1), Στυλιανού 12(4), Στεφανίδης 7(1), Γκράντι 12(2), Βελισσαρίου, Μίτροβιτς 7(1), Κρστέβσκι 2, Κόλεμαν 9.