Σάββατο 15 Δεκεμβρίου 2012

Ματς για καρδιακούς....αλλα νίκησε ο ΚΑΟΔ !!!!!

Επιδεικνύοντας την απαραίτητη ψυχραιμία στα τελευταία δευτερόλεπτα ο ΚΑΟΔ έφτασε στη νίκη επί του Άρη (84-81) στο κλειστό «Δ. Κραχτίδης» έχοντας σε πρωταγωνιστικό ρόλο την τριάδα των Πρέστον Νόουλς, Κώστα Κακαρούδη και Ντέγιαν Μπορόβνιακ.

Ύστερα από ένα αναγνωριστικό ξεκίνημα ο ΚΑΟΔ ήραν η ομάδα που κατάφερε να πάρει τον έλεγχο του αγώνα. Το συγκρότημα του Γιώργου Καλαφατάκη κατάφερε να προηγηθεί 18-11 τρία λεπτά πριν το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου με τους Νόουλς και Πάλμερ να έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο. Όσο περνούσε η ώρα και οδηγούμασταν προς τη συμπλήρωση της πρώτης περιόδου οι γηπεδούχοι ανέβαζαν κατακόρυφα την απόδοση τους και ως αποτέλεσμα ήρθε το 24-13 του 10ου λεπτού.
Το συγκρότημα του Βαγγέλη Αγγέλου αντιμετώπιζε πρόβλημα στο σκοράρισμα
γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο ΚΑΟΔ που ανέβασε την υπέρ του διαφορά στους δέκα τρεις πόντους (26-13) το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου με τον Μπορόβνιακ να προφέρει σημαντικές λύσεις στον επιθετικό τομέα.
Ο Μπορόβνιακ συνέχισε να αποτελεί ένα άλυτο πρόβλημα για την άμυνα των φιλοξενούμενων και από τα δικά του χέρια το συγκρότημα του Γιώργου Καλαφατάκη προηγήθηκε 41-31 στο 18ο λεπτό εξακολουθώντας να έχει τον έλεγχο της κατάστασης πάνω στο παρκέ. Το τελευταίο δίλεπτο άνηκε όμως αποκλειστικά στους Θεσσαλονικείς. Ανεβάζοντας το βαθμό της πίεσης στην άμυνα του ο Άρης κατάφερε να αντιστρέψει την εις βάρος του κατάσταση και βρίσκοντας λύσεις από τους Βεργίνη και Καραποστόλου στην επίθεση να μειώσει σε 45-43 στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.
Ο ΚΑΟΔ ξεκίνησε δυνατά την τρίτη περίοδο και προηγήθηκε 53-46 στο 25ολεπτό έχοντας καταφέρει να περιορίσει την επιθετική δράση του Άρη. Τρέχοντας επιμέρους σκορ 12-3 από τα ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου με πρωταγωνιστές τους Ντέιλ και Κακαρούδη οι Δραμινοί ανέβασαν ακόμη περισσότερο τη διαφορά στο σκορ αφού προηγήθηκαν 57-46 τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου.
Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και προηγήθηκαν 63-53 στο 29ο λεπτό και 66-59 στο φινάλε της τρίτης περιόδου έχοντας βάλει ένα μικρό μαξιλαράκι ασφαλείας εν όψει του τελευταίου δεκαλέπτου.
Μαξιλαράκι ασφαλείας που όμως δε αποδείχθηκε αρκετό αφού με το καλημέρα στην τελευταία περίοδο το συγκρότημα του Βαγγέλη Αγγέλου μείωσε τη διαφορά στους δύο πόντους (68-66) καθοδηγούμενος από τους Πάσαλιτς, Βεζένκοφ και Χαρίση.
Στο κρίσιμο σημείο όμως ο ΚΑΟΔ είχε τις λύσεις και κατάφερε να αποσπαστεί στο σκορ αφού προηγήθηκε 76-69 τρία λεπτά πριν το φινάλε. Οι Θεσσαλονικείς δεν παράτησαν τον αγώνα και μείωσαν αρχικά σε 76-72 στο 38ο λεπτό στηριζόμενοι στους Καραποστόλου και Πάσαλιτς και στη συνέχεια σε 80-79, δέκα πέντε δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Ο Άρης πήρε και το προβάδισμα (80-81) αλλά τελικά ήταν οι γηπεδούχοι αυτοί που χαμογέλασαν τελευταίοι φτάνοντας τελικά στο ροζ φύλλο.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-13, 45-43, 66-59, 84-81.
ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Σλαφτσάκης, Νόουλς 17(3/4β., 4/8διπ., 2/5τρ.), Καλαϊτζίδης 2, Ακεψιμαϊδης, Μπορόβνιακ 16(8/10διπ.), Μισέλ 9(10ρ.), Μπάβτσιτς 4, Κακαρούδης 15(2/2β., 5/8διπ., 1/2τρ.), Ντέιλ 14(4/4β., 5/11διπ., 0/2τρ.), Ζάρας 4, Ιωάννου, Πάλμερ 3(1τρ., 8ριμπ.).

ΆΡΗΣ (Αγγέλου): Πάσαλιτς 21(2/2β., 5/6διπ., 3/5τρ.), Χαντ 2, Πελεκάνος 7(1), Βεζένκοφ 5(1), Ασημακόπουλος 15(2/3β., 5/5διπ., 1/4τρ.), Καραποστόλου 12(2/2β., 2/5διπ., 2/2τρ.), Χαρίσης 12(2/2β., 5/9διπ.), Λ. Μποχωρίδης, Σαρικόπουλος, Βεργίνης 5(1), Τσακαλέρης 2.