Κυριακή 9 Δεκεμβρίου 2012

Δεν τα κατάφερε ο ΚΑΟΔ στην Ρόδο.....(82-76)

Επιστροφή στις νίκες για τον Κολοσσό Ρόδου που ύστερα από πέντε σερί ήττες επικράτησε στο Βενετόκλειο του ΚΑΟΔ με 82-76. Το συγκρότημα του Μηνά Γκέκου, που ήταν καλύτερο στην επανάληψη από τους Δραμινούς, ευτύχησε να έχει σε πολύ καλή μέρα τους Μάρκους Χάτεν και Γιάννη Καλαμπόκη. Ο Κώστας Κακαρούδης ξεχώρισε από τους φιλοξενούμενους.

Καλύτεροι στο ξεκίνημα οι φιλοξενούμενοι
Το συγκρότημα του Γιώργου Καλαφατάκη ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα και προηγήθηκε 10-4 μετά το πέρας των τεσσάρων πρώτων λεπτών με τον Μισέλ να χτυπάει τους γηπεδούχους στη ρακέτα. Οι Ροδίτες ήταν άστοχοι από την περιφέρεια (0/4 τρ.) γεγονός που δεν άφησαν ανεκμετάλλευτο οι φιλοξενούμενοι που προηγήθηκαν 15-8 με τον Πάλμερ να παίρνει τη σκυτάλη στο σκοράρισμα.
Ο Καλαμπόκης ήταν όμως ο παίκτης που ανέλαβε να βάλει το συγκρότημα του Μηνά Γκέκου από το επιθετικό αδιέξοδο και με εννέα δικούς του πόντους οι γηπεδούχοι πλησίασαν στον πόντο (14-15) για να οδηγηθούμε τελικά στο 17-14 με το οποίο ο ΚΑΟΔ προηγήθηκε στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου.
Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (18-28 στο 14’) με τον Μπορόβνιακ να δίνει σημαντικές λύσεις. Το συγκρότημα του Μηνά Γκέκου είχε όμως αντίδραση και με επιμέρους σκορ 9-2 μείωσε σε 30-27 τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου με τους Χάτεν και Λάνγκφορντ να έχουν αναλάβει δράση, για να οδηγηθούμε τελικά στο 36-36 του πρώτου εικοσαλέπτου.

Ανώτερος στην επανάληψη ο Κολοσσός
Η ομάδα της Ρόδου συνέχισε με κεκτημένη ταχύτητα στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου και προηγήθηκε 41-37 και 47-41 στο 25ο λεπτό με τον Μάρκους Χάτεν να κάνει «όργια» στο παρκέ και να φτάνει τους δέκα έξι πόντους. Οι παίκτες του ΚΑΟΔ είχαν χάσει την επαφή με το αντίπαλο καλάθι και οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του παιχνιδιού χωρίς στόχο να μπορούν να αποσπαστούν με μία διαφορά ασφαλείας στο σκορ. Βρίσκοντας λύσεις από τους Νόουλς και Ζάρρα οι Δραμινοί παρέμειναν κοντά στο σκορ μειώνοντας στο 28ο λεπτό σε 54-50. Με τον Καλαμπόκη όμως να παίρνει τη σκυτάλη στο σκοράρισμα από τον Χάτεν οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κλείσουν προηγούμενοι το τρίτο δεκάλεπτο με 60-52.
Το συγκρότημα του Μηνά Γκέκου διατήρησε το προβάδισμα στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου (63-56 στο 34’) ενώ με την παρουσία των Κουμπούρα και Καλαϊτζή να διαδραματίζει σημαντικό ρόλο οι Ροδίτες έδειξαν την τάση να χτίσουν μία διαφορά ασφαλείας. Με τον Ντέντι να ανεβάζει στροφές στην επίθεση ο Κολοσσός προηγήθηκε 68-60 πέντε λεπτά πριν το φινάλε αλλά με τον Κακαρούδη να έχει πάρει «φωτιά» στην επίθεση ο ΚΑΟΔ έκανε την ύστατη προσπάθεια προκειμένου να ανατρέψει τα δεδομένα μειώνοντας σε 68-63 στο 36ο λεπτό.
Ο Κολοσσός συνέχισε όμως να έχει τον έλεγχο του αγώνα και προηγήθηκε 74-66 δύο λεπτά πριν τη λήξη δείχνοντας πως δεν θέλει να μπει σε περιπέτειες και τελικά κατάφερε να φτάσει το ροζ φύλλο αγώνος αφού οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν αντίδραση.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-17, 36-36, 60-52, 82-76.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Γκέκος): Γεωργαλής 3(1), Κουμπούρας 8(2), Χάτεν 22(2), Καλαϊτζής 6(2), Βουγιούκας, Καλαμπόκης 23(1), Ντέντι 9, Λάνγκφορντ 9, Τσαλδάρης 2.
ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Νόουλς 8(1), Καλαϊτζίδης 2, Ακεψεμαϊδης 5, Μπορόβνιακ 4, Μισέλ 13, Κακαρούδης 13(2), Ντέιλ 6(1), Ζάρας 7(1), Ιωάννου 7(1), Πάλμερ 10, Μπάβτσιτς 1.