Δευτέρα 16 Ιανουαρίου 2012

Πήρε το «θρίλερ» ο ΚΑΟΔ και ανέβηκε στην 7η θέση !!!! Πλούσιο φωτορεπορταζ !!!!!!

Μετά από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη ματς που είχε χαρακτήρα ντέρμπι σε όλη τη διάρκεια του, ο ΚΑΟΔ πήρε μια σπουδαία νίκη (με 74-71) επί του μαχητικού Περιστερίου.
Πήρε το «θρίλερ» ο ΚΑΟΔ Χαντ (16π.) και Τσέρανιτς (15π., 11 ριμπ.) ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, ενώ πολύτιμη συμβολή είχαν και οι Χαραλαμπίδης (12π.)-Μπάβτσιτς (10π- 8 ριμπ.). Εκτός αποστολής ήταν ο Καρύδας ο οποίος μεσοβδόμαδα είχε ένα επεισόδιο στην προπόνηση με τον Γιώργο Καλαφατάκη

Μεγάλη προσπάθεια από το Περιστέρι τον αρκετών προβλημάτων, όπως όμως και στο Αλεξάνδρειο έτσι και σήμερα η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη «λύγισε», γνωρίζοντας την 6η σερί ήττα της. Σπουδαία εμφάνιση από τον νεαρό Γιαννόπουλο (21π.), ενώ 15 πρόσθεσε ο Εντουαρντς.
Να σημειωθεί ότι οι δύο ομάδες τα έσπασαν από τη γραμμή των βολών, έχοντας συνολικά οκτώ χαμένες στο τελευταίο δίλεπτο της αναμέτρησης! Χαρακτηριστικά ο ΚΑΟΔ είχε 16/25 και το Περιστέρι 15/25!

Εντυπωσιακή εναλλαγή είχε το πρώτο μέρος. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και με ηγέτες τους Χαντ και Τσέρανιτς, προηγήθηκαν με 10 πόντους (18-8) στο 6'. Κάπου εκεί όμως το Περιστέρι αντέδρασε με εξαιρετικό τρόπο και γύρισε το ματς μέσα σε λίγα λεπτά.

«Δράστης» ένας σούπερ Χάρης Γιαννόπουλος ( και κατά δεύτερο λόγο ο Εντουαρντς), ο οποίος με τους 13 πόντους που σημείωσε στο πρώτο μέρος, οδήγησε την ομάδα του ακόμη και στο +4 (37-41) 45'' πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι δεν ήταν τόσο αποτελεσματικοί επιθετικά πλέον, λόγω της καλής άμυνας των φιλοξενούμενων, παρότι βρήκαν κάποιες λύσεις στα πρόσωπα των Ζάρα και Χαραλαμπίδη. Το πρώτο μέρος βρήκε την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη να έχει προβάδισμα «βραχείας κεφαλής».
Το… ντέρμπι συνεχίστηκε σε όλο το δεύτερο ημίχρονο, με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια αρκετές φορές (40-46, 61-57) και την αγωνία στο φινάλε να χτυπάει κόκκινο.
Με το σκορ στο 67-67 και με κάτι περισσότερο από 1 λεπτό για τη λήξη, ο Χαντ με εύστοχο ζευγάρι βολών και εν συνεχεία ο Τσέρανιτς (σ.σ. ο οποίος λίγο αργότερα αποβλήθηκε με 5 φάουλ) με 1/2 διαμόρφωσαν το 70-67.
Κατόπιν, ο Μπάβτσιτς έκανε το 72-68, με τον Σκοτ να μειώνει σε 72-70 χάρη σε 2/3. Εν συνεχεία πήγαμε στη «ρουλέτα των βολών» με τον Χαραλαμπίδη να έχει 1/2 (73-70 στο 30''), τον Ιωακειμίδη 0/2 και τον Γιαννόπουλο να έπεται με (1/2) για το 73-71, δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Χαραλαμπίδης δεν ξέφυγε από τον… κανόνα και με επίσης 1/2 διαμόρφωσε το τελικό 74-71.
Τα δεκάλεπτα: 24-19, 40-41, 54-53, 74-71
ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Χαντ 16 (2/5 τριπ.), Χαραλαμπίδης 12 (5 ασίστ), Αθηναίου 8 (2/6 τριπ.), Ιωακειμίδης, Μίτσελ, Κιτσούλης 5, Τσέρανιτς 15 (11 ριμπ.), Ζάρας 8 (2/4 τριπ.), Μπάβτσιτς 10 (8 ριμπ.), Κακαρούδης, Μονρό.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Καυκής 7 (4 ασίστ), Ψαρόπουλος, Γιαννόπουλος 21 (4/7 τριπ.), Μανωλόπουλος 6 (2/5 τριπ.), Σκοτ 8, Έντουαρντς 15 (6 ριμπ.), Πέτρουλας 4, Τσιλούλης, Μότσνικ 10 (5ριμπ.).