Δευτέρα 24 Οκτωβρίου 2011

Δεν τα κατάφερε ο ΚΑΟ ΔΡΑΜΑΣ στο Περιστέρι .....ήττα στις λεπτομέρειες με σκορ 73-65 !!!!!!

Το πάλεψε, αλλά δεν κατάφερε ο ΚΑΟ Δράμας, που γνώρισε την ήττα με 73-65 στο Περιστέρι από την τοπική ομάδα στο πρωτάθλημα της Α1 κατηγορία τους μπάσκετ. Οι παίκτες του Καλαφατάκη ζόρισαν την ομάδα των δυτικών συνοικιών στην πρεμιέρα,αφού μετά το άσχημο πρώτο δεκάλεπτο στη συνέχεια βάδιζαν «χέρι-χέρι» όμως στο τέλος «μίλησε» ο Ρόμπι που καθάρισε το παιχνίδι υπέρ των γηπεδούχων Αμερικανός φόργουορντ των γηπεδουχών χαρίζοντάς τους δύο πολύτιμους βαθμούς.
…….
Το παιχνίδι
Μουδιασμένοι μπήκαν στο παρκέ οι γηπεδούχοι που χρειάστηκαν περισσότερα από δύο λεπτά για να βρουν το δρόμο για το καλάθι. Όμως, εκμεταλλευόμενοι στη συνέχεια τα πάρα πολλά λάθη των Δραμινών (οκτώ σε 10’) και χάρις στην ευστοχία τους από τα 6,75μ. πήραν προβάδισμα 12 πόντων (16-4). Οι παίκτες του Καλαφατάκη πέρασαν στην αντεπίθεση στο τελευταίο δίλεπτο και με επιμέρους 8-3 μείωσαν σε 19-12,όμως ο Γιαννόπουλος με τρίποντο στην λήξη της πρώτης περιόδου ξαναέδωσε στην ομάδα του διψήφιο προβάδισμα (+10, 22-12).
Το Περιστέρι διατήρησε το προβάδισμα του στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου όχι όμως για πολύ καθώς ακολούθησαν τρία λεπτά επιθετικής δυστοκίας. Κερδίζοντας τη μάχη των ριμπάουντ, περιορίζοντας τα λάθη και με επικεφαλής στην επίθεση τους Ζάρρα και Χαραλαμπίδη, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν σερί 9-0 μειώνοντας στο πόντο(28-27). Το τρίποντο του Πούλκο έδωσε ανάσες στο σύλλογο των δυτικών προαστίων όμως ο ΚΑΟΔ συνέχισε με φόρα και κατάφερε να πάει με προβάδισμα δύο πόντων στα αποδυτήρια για το ημίχρονο (31-33).
Πιο συγκεντρωμένοι ξεκίνησαν στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι και τρέχοντας επιμέρους 9-1 διατήρησαν και διεύρυναν τη διαφορά στους πέντε πόντους (39-44).Σε εκείνο το σημείο ήταν που πήρε μπρος ο –άποντος μέχρι τότε- Σκοτ. Ο Αμερικανός του Περιστερίου ζεστός από τα 6,75μ. ξαναέδωσε κεφάλι στην ομάδα του(45-44). Ακολούθησε εναλλαγή στο σκορ για να φτάσουν οι δύο ομάδες στα 30’λεπτά παιχνιδιού ισόπαλες με σκορ 50-50.
Ακόμα ένα «νεκρό» διάστημα είχαν στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου οι γηπεδούχοι. Οι παίκτες του Καλαφατάκη δεν άφησαν την ευκαιρία ανεκμετάλλευτη και με πέντε πόντους του Φλάουερς προηγήθηκαν με 50-55. Ο Ρόμπι αποφάσισε να πάρει την ομάδα του στις πλάτες του και με εννέα δικούς του πόντους έφερε το συγκρότημα του Πεδουλάκη από το -5 στο +6 (61-55). Μείωσαν οι Δραμινοί με τρίποντο του Καρύδα και μία βολή του Σέρανιτς σε 63-61, όμως η απάντηση του Σκοτ ήταν άμεση και μάλιστα από τα 6,75μ. (66-61). Στο τελευταίο λεπτό ο Μανωλόπουλος ήταν ψύχραιμος από την γραμμή των ελευθέρων βολών (69-61), ενώ ο Ρόμπι συνέχισε το βιολί του (73-63) σφραγίζοντας τη νίκη. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Χαραλαμπίδης με λέι απ (73-65).