Δευτέρα 21 Ιανουαρίου 2013

Επανήλθε στις επιτυχίες ο ΚΑΟΔ ..74-76 μέσα στην Ελευσίνα!!!!

Σε ένα ακόμη παιχνίδι θρίλερ όππου έσπασαν καρδιές η ομάδα μας κατάφερε να βγει νικήτρια αυτή την φορά παίρνοντας μία πολύ σημαντική νίκη για την συνέχεια του πρωταθλήματος.Η ομάδα μας ήταν μπροστά στο σκορ σε όλο σχεδόν το παιχνίδι με διαφορές που έφτασαν μέχρι τους δώδεκα πόντους.Παρόλα αυτά στο τέλος κινδύνεψε να κάνει ένα ακόμη χαρακίρι.Ευτυχώς αυτή την φορά η τύχη ήταν με το μέρος μας και πήραμε το σπουδαίο διπλό.
   Η Ελευσίνα ξεκίνησε με ενθουσιασμό το παιχνίδι και προηγήθηκε στο σκορ με 12-5.Από εκείνο το σημείο ο ΚΑΟΔ
αντέδρασε και κατάφερε να κλείσει το δεκάλεπτο πτοηγούμενος με 18-16 με τρίποντο του Ζάρα στο τελευταίο δευτερόλεπτο.ϊδια εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο με την Ελευσίνα να ξεκινάει καλύτερα και με ένα 7-0 να προηγείτε με 23-18 και λίγο μετά με 28-25.Αυτή ήταν και η τελευταία φορά που βρέθηκε μπροστά μια και από εκείνο το σημείο και μετά ο ΚΑΟΔ εκμεταλευόμενος την έξοδο του Γκίμπσον με 3 φάουλ που ήταν ο μεγαλύτερος πονοκέφαλος για την ομάδα μας και έχοντας σε καταπληκτική μέρα τον Ζάρα και πολύ καλούς τους Πάλμερ,Μισέλ και Κακαρούδη κατάφερε να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με διαφορά 12 πόντων.Σε αυτό το διάστημα βοήθησε πολύ και η είσοδος του Ακεψιμαϊδη που οργάνωσε σωστά το παιχνίδι βοηθώντας παράληλα και στην άμυνα.
   Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Ελευσίνα να πιέζει για να μειώσει το σκορ αλλά αν και τα κατάφερνε κατά διαστήματα οι παίκτες μας κυρίως με τον Ζάρα με ψυχραιμία κατάφερναν να παίρνουν ξανά διαφορές γύρω στους 10 πόντους δείχνοντας να ελέγχουν το παιχνίδι.Κάπως έτσι τελείωσε το 3ο δεκάλεπτο με την ομάδα μας μπροστά στο σκορ με 53-62.Στο τελευταίο δεκάλεπτο και ενώ η Ελευσίνα μείωσε σε 60-64 ο ΚΑΟΔ κατάφερε με καλάθι του Μισέλ να ξεφύγει στο +10 (60-70) τέσσερα λεπτά πριν το τέλος δείχνοντας ότι δεν θα κάνει τα ίδια λάθη με προηγούμενα παιχνίδια.Δυστυχώς όμως κάποιες λάθος επιλογές και ένα τρίποντο στα 26" πριν το τέλος από τον Κυριακόπουλο που κέρδισε και φάουλ έφερε το παιχνίδι στον πόντο (72-73).Ευτυχώς για την ομάδα μας η βολή ήταν άστοχη και ο Ζάρας με δύο εύστοχες βολές έκανε το 72-75 ενώ ο Μαγκουνής με δίποντο 10" πριν το τέλος διαμόρφωσε το 74-75.Μετά το time out που πήρε ο Καλαφατάκης η επαναφορά έφερε την μπάλα στον Ζάρα ο οποίος αστόχησε δίνοντας στον Κυριακόπουλο να κάνει την τελευταία προσπάθεια η οποία ήταν άστοχη και ο Πάλμερ που πήρε το ριμπάουντ και κέρδισε το φάουλ ένα δέκατο πριν το τέλος με μία εύστοχη βολή διαμόρφωσε το τελικό 74-76.
   Από τον ΚΑΟΔ που έπαιξε με πολύ μεγάλη ψυχή ξεχώρισαν ο Ζάρας,ο ογκόλιθος Μισέλ με 7 τάπες,ο Πάλμερ και ο Κακαρούδης , ενώ από την Ελευσίνα καλύτεροι οι Γκίμπσον,Λιακόπουλος και Κυριακόπουλος.
Τα δεκάλεπτα: 16-18, 31-43, 53-62, 74-76.
Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Κυριακόπουλος 11(2), Νίκου 3, Παπανικολόπουλος 6, Παπανικολάου 10(2), Γκίμπσον 18(2), Μαγκουνής 8(1), Λιακόπουλος 13(1), Δεληγιάννης, Καμπ 2, Τσιάκος 3, Τζόινερ, Αβραμίδης.
ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Σλαφτσάκης, Νόουλς 2, Καλαϊτζίδης 4, Ακεψεμαϊδης 5(1), Μπένας, Μισέλ 9, Μπάβτσιτς, Κακαρούδης 16(1), Ντέιλ, Ζάρας 25(2), Ιωάννου, Πάλμερ 15