Τρίτη 29 Ιανουαρίου 2013

Με νίκη στο τοπικό ντέρμπι ...πάτησε κορυφή η Πετρούσα !

Η Δόξα Πετρούσας ήταν η νικήτρια στο μεγάλο τοπικό ντερμπι με αντίπαλο την Προσοτσάνη την οποία και νίκησε με σκορ 0-3 εκτός έδρας.
Έτσι μετά την νίκη τους αυτή , οι παίκτες του Μπάμπη Καζεπίδη βρέθηκαν στην 1η θέση εκμεταλλευόμενοι το γεγονός οτι Κοκκινόχωμα και Κόσμιο δεν αγωνίστηκαν λόγω κακοκαιρίας .

Παρακάτω μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής , βαθμολογία , στατιστικα και επόμενη αγωνιστική καθώς και αναλυτικό ρεπορταζ απο τους αγώνες.....

2-3

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ  ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ  (σε  12   αγώνες )
2-12

·          ΕΒΡΟΣ ΣΟΥΦΛΟΥ ,ΒΥΖΑΝΤΙΟ ΚΟΚΚΙΝΟΧΩΜΑΤΟΣ , ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΡΟΔΟΠΟΛΗΣ  ΚΑΙ ΠΑΟ ΚΟΣΜΙΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΝΑΝ ΑΓΩΝΑ ΛΙΓΟΤΕΡΟ

Ν. ΖΙΧΝΗ:
Σχεδόν καταστροφική μοιάζει η 12η αγωνιστική για τις Σερραϊκές ομάδες της Δ΄ Εθνικής, καθώς αυτό που απεύχονταν έγινε και έτσι όχι μόνο ο Μέγας Αλέξανδρος Ν.Ζίχνης αναδείχθηκε ισόπαλος (2-2) με τον Οδυσσέα Αναγέννησης με το αποτέλεσμα να μοιάζει με…ήττα και για τους δύο, αλλά και ο Άρης Ακροποτάμου πήρε σπουδαίο διπλά μέσα στην Ελευθερούπολη με 3-2 και ξέφυγε ακόμη περισσότερα από τους διώκτες του. Άλλωστε μην ξεχνάμε πως η 6η θέση στην βαθμολογία ισοδυναμεί με σωτηρία…
Οι δύο Σερραϊκές ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με τον Θάνο Χατζάκο να είναι ο πρωταγωνιστικής του αγώνα, καθώς η Ν. Ζίχνη προηγήθηκε με 2-0 με τα γκολ των Πρόβατου (18΄) και Κώστα Παπαδόπουλου (35΄), ωστόσο ο νεαρός κεντρικός αμυντικός που εξελίσσεται σε δεινό σκόρερ, πέτυχε δύο γκολ (48΄,80΄) έφτασε τα 7(!) την φετινή σαιζόν και ισοφάρισε φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα.
Διαιτήτευσαν οι κ. κ. Φουντουκίδης, Καρακελές και Χριστοφορίδης από την Δράμα.
Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Ν.ΖΙΧΝΗΣ: Χατζηγιαννάκης, Πρόβατος, Ρωσίδης, Δρούζας, Σαρακατσάνης, Αραμπατζής, Παπαδόπουλος, Κόρμπης (80’ Tσομαχασβίλι), Καλογιάννης, Ακριτίδης (75’ Δημόπουλος), Χατζηαγοράκης
ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗΣ: Σαμουηλίδης, Τζιαμπουρής, Μαγγανάς, Χατζάκος, Μάττας (80’ Μπακαλής), Μαυρουδόγλου, Πούπης (70’ Ζαχαριάς), Τσιφτελίδης, Χουρουζίδης, Γκέκας (65’ Σιδηρόπουλος), Ξανθόπουλος.

ΟΡΦΕΑΣ-ΆΡΗΣ ΑΚΡΟΠΟΤΑΜΟΥ: 2-3

Νίκη αφιερωμένη εξαιρετικά στους φιλάθλους

Βαθιά ανάσα πήραν χθες το απόγευμα τα μέλη του Άρη  Ακροποτάμου μετά το σπουδαίο «διπλό», με 2-3, στο τοπικό ντέρμπι με τον Ορφέα στην Ελευθερούπολη, για την 12η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Δ’ Εθνικής. Οι γηπεδούχοι παρατάχθηκαν με σοβαρές απουσίες (τιμωρημένοι οι Κεχαγιάς, Βερβερίδης, Μπαμπατζάνης και Βλάχος) αλλά παρόλα αυτά ξεκίνησαν ιδανικά και προηγήθηκαν με 2-0 στο πρώτο μισάωρο. Οι φιλοξενούμενοι δεν παράτησαν το ματς, έκαναν αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφεραν να πετύχουν τρία γκολ από το 79ο λεπτό και μετά.
Οι δύο ομάδες είναι πλέον μαζί στους 19 βαθμούς και έχουν άλλους δύο συγκατοίκους, την Προσοτσάνη και τον ΠΑΟ Κοσμίου (ο τελευταίος έχει αγώνα λιγότερο).
Η εικόνα του ντέρμπι
Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τον Ορφέα Ελευθερούπολης αφού προηγήθηκε μόλις στο 3ο λεπτό με πλασέ του Ι. Ελευθεριάδη, μετά από μπαλιά του Σαββατιανού (1-0). Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν και στο 23 ένα σουτ του Μανάφη πέρασε μόλις άουτ και στο 25 κεφαλιά του Αμιάδη άουτ. Στο 30 με σουτ του Δανιόλου έγινε το 2-0 και με αυτό το σκορ έληξε το ημίχρονο.
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στην επανάληψη, πίεσαν ασφυκτικά και έκαναν την ολική ανατροπή στα τελευταία λεπτά του ντέρμπι. Στο 53 κεφαλιά του Μαλακογιάννη απέκρουσε ο Καραβελίδης. Στο 75 ο Παπαδόπουλος σε κενή εστία έστειλε τη μπάλα άουτ. Στο 79 μακρινό σουτ του Αποστολίδη και 2-1. Στο 83 κεφαλιά Παπαδόπουλου και 2-2. Στο 85 σουτ του Νάκου μόλις άουτ. Στο 90 ο Παπαδόπουλος με σουτ διαμόρφωσε το τελικό 2-3.
**Διαιτητές: Κουναλάκης, Κωνσταντινίδης, Καραουλάνης (ΕΠΣ Ξάνθης).
Ορφέας Ελευθερούπολης: Καραβελίδης, Νάκου, Σεμερτζίδης, Σταματόπουλος, Ελευθεριάδης Κ., Παπαδάτος, Χαραλαμπίδης (85 Παπουτσής), Χριστοδουλίδης, Ελευθεριάδης Ι., Σαββατιανός (67 Σάσσος), Δανιόλος (70 Πασχαλίδης).
Άρης Ακροποτάμου: Χατζηνικολής, Μαρούδας, Κάμπατζης, Τσέπα, Σεφερίδης, Καραγιαννίδης, Μαλακογιάννης, Μανάφης (55 Μεμούρης), Αμιάδης (46 Τζορμπατζής), Παπαδόπουλος, Αποστολίδης (67 Σάσσος).

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ - ΠΕΤΡΟΥΣΑ  0-3

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ: (Πηγή: prosotsanifc.gr)
Ο παίκτης που αποτέλεσε το «κόκκινο πανί» στο ματς του 1ου γύρου, στο ουδέτερο του Ξηροποτάμου, φρόντισε με τον τρόπο του να γίνει «man of the match» το απόγευμα της Κυριακής στο «Γεώργιος Μακρής» και μόνος του να κερδίσει το «φάντασμα» της Προσοτσάνη που επί 90 λεπτά σερνόταν εντός και εκτός των 4ων γραμμών του γηπέδου. Ο λόγος βέβαια για το Μιχάλη Κωνσταντινίδη, τον φορ της Πετρούσας, που με ονειρεμένο χατ τρικ (3ο, 32ο & 85ο με πέναλτι) έστειλε την Δόξα στην κορυφή του ομίλου, όταν ο ίδιος παίκτης σε όλο το πρωτάθλημα μέχρι και πριν την έναρξη του ντέρμπι είχε σημειώσει όλο κι όλο δύο γκολ.
Οι 600 και πλέον φίλοι και των δύο ομάδων, Πε΄ριμεναν να δουν ένα ντέρμπι, το οποίο όμως δεν έγινε ποτέ. Γι αυτό φρόντισαν πέρα από το σκόρερ και οι αμυντικοί κυρίως της Προσοτσάνης, οι οποίοι στην κυριολεξία αλλού πατούσαν κι αλλού βρισκόταν. Με πολλά λάθη, χωρίς ψυχολογία χωρίς τίποτα δεν κερδίζει κανένα ματς, πόσο μάλλον ένα ματς απέναντι στην Πετρούσα, το οποίο έχει πάμπολλες ιδιαιτερότητες. Κι επειδή έχουμε μάθει να μη χαϊδεύουμε αυτιά, μεγάλη ευθύνη έχει κι ο Γιώργος Μάλλιος για τις αρχικές του επιλογές. Όταν διόρθωσε κάπως τα κακώς κείμενα το πουλάκι της νίκης είχε πετάξει προ πολλού.
Τριπλό το κακό για την Προσοτσάνη πάντως, καθώς πέρα από τα τρία γκολ στην πλάτη της, έχασε και τρεις ποδοσφαιριστές εν όψει Ακροποτάμου που ειρήσθω εν παρόδω πέτυχε σούπερ ανατροπή στην Ελευθερούπολη (2-3, από 2-0 στο ημίχρονο), καθώς οι Παλτζίδης (7 κίτρινες), Σαϊνίδης (4 κίτρινες) και Φερφέρης (αποβολή) θα λείψουν από το δύσκολο ματς στην Καβάλα.
Φάσεις και γκολ
3’ Ασυνεννοησία μεταξύ Φερφέρη, Μαριάδη, και Παλτζίδη, όπου ο ένας άφησε την μπάλα στον άλλο και ο Κωνσταντινίδης που καιροφυλακτούσε προχώρησε όσο έπρεπε και με πλασέ νίκησε τον Πιτσακτσή, πραγματοποιώντας το 0-1.
11’ Εκτέλεση φάουλ από τον Φερφέρη λίγο αριστερά από τον κάθετο άξονα, η μπάλα πέρασε μόλις άουτ.
18’ Φάουλ από τον Κερασίδη δύσκολα σε κόρνερ ο Λαμπρινουδάκης, στην εκτέλεση ο ίδιος και παρότι η μπάλα «κόλλησε» μέσα στην περιοχή της Πετρούσας, με τους μεν γηπεδούχους να προσπαθούν να τη σπρώξουν στα δίχτυα και τους δε φιλοξενούμενους να απομακρύνουν, εν τέλει οι της Πετρούσας κατάφεραν να διώξουν τον κίνδυνο από την εστία τους.
32’ Νέο ολέθριο λάθος στην άμυνα της Προσοτσάνης με…πρωταγωνιστές τους Μαριάδη και Παλτζίδη, αφού πρωτίστως έχασε ο Ουζούνογλου την μπάλα στο χώρο του κέντρου, εκ νέου δε λέει «όχι» στο δώρο ο Κωνσταντινίδης, που με πλασέ και πάλι διπλασίασε τα προσωπικά του γκολ αλλά και της ομάδας του, 0 – 2.
44’ Εκτέλεση φάουλ από τον Κερασίδη, 7 με 8 μέτρα έξω από την περιοχή, μόλις άουτ.
51’ Εκτέλεση φάουλ του Κωνσταντινίδη από το χώρο του κέντρου, με αποδέκτη τον προωθημένο Βραμέντσαλη, το βολ πλανέ του νεαρού παίκτη της Πετρούσας η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι και στην συνέχεια οι αμυνόμενοι παραχώρησαν το κόρνερ.
68’ Επέλαση από αριστερά του Ουζούνη και σέντρα για το κεφάλι του Μουρατίδη, όμως εκπληκτικά ο Λαμπρινουδάκης έσωσε και την επαναφορά το δεξί σουτ του Κερασίδη πέρασε άουτ.
70’ Κόρνερ του Ουζούνη η μπάλα προσέκρουσε στο 2ο δοκάρι, ωστόσο κανένας συμπαίκτης του δε βρέθηκε εκεί για να την σπρώξει στα δίχτυα.
71’ Σουτ του Κερασίδη από τα όρια της περιοχής η μπάλα πέρασε μόλις άουτ.
83’ Κόρνερ του Ουζούνη πλασαριστά για τον Ουζούνογλου, η σέντρα του είχε αποδέκτη το Μουρατίδη, αλλά η κεφαλιά του πέρασε μόλις άουτ.
85’ Στην αντεπίθεση της Πετρούσας ο Φερφέρης ως τελευταίος παίκτης ανέτρεψε τον Κωνσταντινίδη, με αποτελέσματα να αποβληθεί με κόκκινη κάρτα και ο παθών με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στο ουρανό των διχτύων, σημειώνει χατ – τρικ, δίνοντας και διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των φιλοξενούμενων, 0 – 3.
90’ Σουτ – φάουλ του Ουζούνη η μπάλα τραντάζει τη συμβολή των δοκών.
90+1’ Γύρισμα του Μουρατίδη στο ύψος του πέναλτι και πάλι ο Ουζούνης πλασάρει, αλλά η μπάλα φεύγει μόλις άουτ.
Διαιτήτευσαν χωρίς προβλήματα οι κ. κ. Γιάννης Παπαδόπουλος, Χαδήμογλου και Ηλίας Παπαδόπουλος από την Μακεδονία.
ΓΣ ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ (Γιώργος Μάλλιος): Πιτσακτσής, Δημητριάδης, Παλτζίδης, Μαριάδης (44’ Ουζούνης), Λειβαρτζινός, Φερφέρης, Γεωργιάδης (54’ Μουρατίδης), Καραγιαννίδης (43’ Τσιμπλίδης), Σαϊνίδης, Κερασίδης και Ουζούνογλου.
ΔΟΞΑ ΠΕΤΡΟΥΣΑΣ (Μπάμπης Καζεπίδης): Λαμπρινουδάκης, Γιαννίκης, Ξενίδης, Βραμέντσαλης, Κότιος Δ., Παπαθεοδώρου, Μιχαλάκης, Παπαδόπουλος, Κωνσταντινίδης (87’ Χριστοφορίδης), Υψηλός (89’ Βασλής), Παπακωνσταντίνου (59’ Τσάντας).