Κυριακή 25 Νοεμβρίου 2012

Δεν τα κατάφερε ο ΚΑΟΔ να πετάξει μέσα στο Περιστέρι....(78-76)

Δεν τα κατάφερε ο ΚΑΟΔ στην εδρα του Περιστερίου όπου και γνώρισε την ήττα με σκορ 78-76 στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 κατηγορίας μπάσκετ.
Η ομάδα της Δράμας , αν και ήταν σχεδόν σε όλη την διάρκεια του αγώνα πολύ καλύτερη του αντιπάλου της.....εντούτοις είχε ένα καταστροφικό τρίτο δεκάλεπτο όπου ουσιαστικά έχασε το παιχνίδι.......

Κυρίαρχοι οι φιλοξενούμενοι

Το συγκρότημα του Γιώργου Καλαφατάκη μπήκε πιο δυνατά στο παρκέ και ήταν η ομάδα που είχε τον έλεγχο στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Συγκεκριμένα, έχοντας σε ρόλο οδηγού τους Νόουλς και Πάλμερ ο ΚΑΟΔ προηγήθηκε 13-6 στο 6ο λεπτό. Το συγκρότημα του Δημήτρη Κουστένη παρουσιάστηκε ιδιαίτερα άστοχο από τη γραμμή των 6.75 (1/5) και οι Δραμινοί που είχαν σαφώς περισσότερες λύσεις στην επίθεση προηγήθηκαν 20-11 ένα λεπτό πριν το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου και 23-11 στο 10ο λεπτό.
Το Περιστέρι προσπάθησε να αντιδράσει στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου και με τους Ψαρόπουλο και Ουίλιαμς να βρίσκουν διαδρόμους προς το αντίπαλο καλάθι μείωσε σε 30-25 στο 14ο λεπτό έχοντας παράλληλα καταφέρει να βελτιώσει και την άμυνα του.
Γρήγορα όμως ο ΚΑΟΔ έτρεξε σερί 9-0 και προηγήθηκε 39-25 δείχνοντας να βρίσκει ξανά την αυτοκυριαρχία του στο παρκέ με τον Κακαρούδη να έχει αναλάβει δράση και να οδηγεί εκ του ασφαλούς στο σκοράρισμα. Η λήξη του πρώτου εικοσαλέπτου βρήκε τους Δραμινούς να προηγούνται 47-34 έχοντας επιβάλει πλήρως τα δικά τους θέλω στο παρκέ καρά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου.

Ανατροπή σκηνικού

Η ομάδα των δυτικών προαστίων δεν είχε πει όμως την τελευταία της λέξη και πραγματοποίησε την αντεπίθεση της στην τρίτη περίοδο. Με πρωταγωνιστές τους Μάντζαρη, Κομποδιέτα και Παπαντωνίου το Περιστέρι μείωσε σε 51-48 τρέχοντας επιμέρους σκορ 14-4. Οι γηπεδούχοι πέρασαν και μπροστά στο σκορ (53-52) ένα λεπτό πριν το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου για να οδηγηθούμε τελικά στο 56-56 που ήταν το σκορ στη λήξη της τρίτης περιόδου. Η ομάδα των δυτικών προαστίων συνέχισε να πατάει καλύτερα στο παρκέ και προηγήθηκε 61-56 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Με τον Νόουλς να συνεχίζει να φορτώνει το αντίπαλο καλάθι ο ΚΑΟΔ διατηρήθηκε κοντά στο σκορ (65-62) και πλέον έχοντας μπει στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα όλα έδειχναν ότι οδηγούμαστε σε θρίλερ.
Το συγκρότημα του Γιώργου Καλαφατάκη προηγήθηκε 70-67 ένα λεπτό πριν τη λήξη αλλά οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσα με την αγωνία να παρατείνεται. Τριάντα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε το Περιστέρι ανέκτησε το προβάδισμα (75-72) για να οδηγηθούμε σε ένα χιτσκοκικό φινάλε που τελικά ανάδειξε νικήτρια την ομάδα του Δημήτρη Κουστένη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-23, 34-47, 56-56, 78-76.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Κουστένης): Παπαντωνίου 14(1), Κομποδιέτας 15(2), Θορν 2, Κανονίδης 16(3), Μάντζαρης 11(3), Γουίλιαμς 4, Χάινς 2, Πέτρουλας 6, Μελισσαράτος, Ψαρόπουλος 8(2), Λάκκας, Ζούμπος.

ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Νόουλς 22(1), Καλαϊτζίδης 3, Ακεψιμαϊδης, Μισέλ 6, Κάρτερ 2, Κακαρούδης 12 (2), Ντέιλ 2, Ζάρας 13(1), Ιωάννου 2, Πάλμπερ 14(2).