Κυριακή 6 Ιανουαρίου 2013

Δεν τα κατάφερε στην Κρήτη ο ΚΑΟΔ......(88-75)....

Δυστυχώς δεν ξεκίνησε καλά τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις στην καινούργια χρονιά η ομάδα μας.Σε ένα δύσκολο από πριν παιχνίδιστο Ρέθυμνο γνώρισε την ήττα με 88-75.Καθοριστικό παράγοντα στην ήττα έπαιξε το εφιαλτικό τρίτο δεκάλεπτο όππου με επιμέρους σκορ 35-10 το Ρέθυμνο καθάρισε το παιχνίδι δίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο διαδικαστικό χαρακτήρα.
   Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν ρυθμό μετά την αγωνιστική απραξία λόγω των εορτών.Με το Ρέθυμνο μπροστά αλλά τον ΚΑΟΔ να ακολουθεί από κοντά
το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 23-18.Το δεύτερο δεκάλεπτο κύλισε στους ίδιους ρυθμούς δίνοντας στο Ρέθυμνο την δυνατότητα να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με 9 πόντους μπροστά στο σκορ(46-37).Κύριο χαρακτηριστικό του πρώτου μέρους ήταν τα πολλά λάθη στα οποία υπέπεσαν οι παίκτες μας (11) καθώς επίσης και η αστοχία στις βολές.
   Και ενώ κανείς θα περίμενε να μπουν πιο συγκεντρωμένοι στο δεύτερο ημίχρονο αυτό δεν συνέβει ποτέ.Λες και οι παίκτες έμειναν στα αποδυτήρια,δεχθηκαν ένα επί μέρους σκορ 35-10 κάνοντας επαναλαμβανόμενα λάθη και δίνοντας το δικαίωμα στο Ρέθυμνο να βρει ρυθμό και να διαλύσει κάθε ελπίδα για κάτι καλό.Το τελευταίο δεκάλεπτο δεν μπορεί να κριθεί μια και οι παίκτες του Ρεθύμνου χαλάρωσαν και έτσι οι παίκτες μας βρήκαν την ευκαιρία να μειώσουν το σκορ και να γνωρίσουν μια τιμητική ήττα σε σχέση με αυτό που φάνηκε ότι θα συμεί μετά το εφιαλτικό τρίτο δεκάλεπτο.
Κάρτερ,Πέτγουέϊ και Κόμματος καλύτεροι από το Ρέθυμνο , ενώ από τον ΚΑΟΔ προσπάθησαν οι Ζάρας,Σλαφτσάκης και Πάλμερ.Ο ΚΑΟΔ στερήθηκε τις υπηρεσίες του Ντέϊλ λόγω τραυματισμού.
Δεκάλεπτα: 23-18 , 46-37 , 81-47 , 88-75
Ρέθυμνο (Γιαπλές):Χόρν 3,Καλλινικίδης 9,Κόλιμον,Αγγελόπουλος 5,Τσαρουχάς,Τσόχλας 7,Ντούβνιακ 7,Κόμματος 16,Κάρτερ 22, Λάτοβιτς 2,Πέτγουεϊ 17,Σιζόπουλος
ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης):Σλαφτσάκης 9,Νόουλς 10,Καλαϊτζίδης 2,Ακεψιμαϊδης 7,Μισέλ 8,Μπάβτσιτς 3,Κακαρούδης 5,Ζάρας 15,Ιωάννου 1,Πάλμερ 15