Παρασκευή 23 Σεπτεμβρίου 2011

Νέα νίκη για την Μπέτις .......μόνη πρώτη στην κορυφή........Αποτελέσματα και βαθμολογία 5ης αγωνιστικης ισπανικού πρωταθλήματος !!!! (videos)

Η Μπέτις νίκησε με 4-3 την Σαραγόσα στην Σεβίλλη και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας, καθώς είναι η μόνη ομάδα με 4 νίκες σε ισάριθμα ματς.

Με τα γρήγορα γκολ των Ρόκε Σάντα Κρους και Σάλβα Σεβίγια η οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-0, αλλά μείωσε ο Εφρέν Χουάρες πριν το ημίχρονο.....

Στο δεύτερο μέρος η Μπέτις πέτυχε άλλα δύο γρήγορα γκολ με Μπενιάτ και Ρόκε Σάντα Κρους και προηγήθηκε με 4-1, αλλά δεν... καθάρισε το ματς.

Στο 69' αποβλήθηκε ο τερματοφύλακάς της, Κάστο και η Σαραγόσα μείωσε σε 4-3 με δύο γκολ του Χουάν Κάρλος στο 77' και 79'.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν αρκετές ευκαιρίες στα τελευταία λεπτά, αλλά δεν κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση.

Την λύση ο Παντιάνι

Η Εσπανιόλ έκανε το "2 στα 2" στην έδρα της, νικώντας με 1-0 την Χετάφε, με την λύτρωση να έρχεται στις καθυστερήσεις.

Ο Βάλτερ Παντιάνι μπήκε στο ματς στο 77' και στο 92' με κοντινό πλασέ πέτυχε το μοναδικό γκολ στο "Κορνεγιά ελ Πρατ", και χάρισε τους 3 βαθμούς στην Εσπανιόλ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής:

Τρίτη
Οσασούνα - Σεβίλλη 0-0
Σοθιεδάδ - Γρανάδα 1-0 (64' Εστράδα)
Βιγιαρεάλ - Μαγιόρκα 2-0 (8' Τζουζέπε Ρόσι, Νιλμάρ)

Τετάρτη
Ατλέτικο - Χιχόν 4-0 (27' αυτ. Λόρα, 68' Ντομίνγκεθ, 72' και 81' Φαλκάο)
Μάλαγα - Μπιλμπάο 1-0 (62' Καθόρλα)
Ράγιο Βαγιεκάνο - Λεβάντε 1-2 (72' πέν. Ταμούδο / 10' Βάλντο, 29' Μπαγεστέρος)
Σανταντέρ - Ρεάλ 0-0
Βαλένθια - Μπαρτσελόνα 2-2 (12' αυτ. Αμπιντάλ, 23' Πάμπλο Ερνάντεθ / 14' Πέδρο, 76' Φάμπρεγκας)

Πέμπτη
Εσπανιόλ - Χετάφε 1-0 (92' Παντιάνι)
Μπέτις - Σαραγόσα 4-3 (7' και 49' Σάντα Κρους, 12' πέν. 12' Σεβίγια, 47' πέν. Μπενιάτ / 36' Εφρέν Χουάρες, 77' και 79' Χουάν Κάρλος)