Πέμπτη 22 Σεπτεμβρίου 2011

Έβρεξε γκολ στα Πηγάδια........

Σε ένα συναρπαστικό ματς με συνολικά 7 γκολ, η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης επικρατώντας με 4-3 της Ξάνθης στα Πηγάδια. Στην τελευταία θέση η SKODA χωρίς βαθμό ενώ αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την "Ένωση" που έχει έξι βαθμούς και αγώνα λιγότερο.
Στην σκακιέρα της αναμέτρησης, οι δύο προπονητές παρέταξαν τις ομάδες τους με διαφορετικό σύστημα. Ο Μαρίνος Ουζουνίδης διάλεξε το 4-2-3-1, σύστημα με το οποίο είχε παρατάξει την Ξάνθη και στην αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό. Ο Βιβιάνι ήταν κάτω από τα δοκάρια και στην άμυνα από δεξιά οι Μπέρτος, Βάλλας, Στάσιακ, Κομεσίδης. Στα χαφ, ως αμυντικά οι Ντάνι, Βασιλακάκης και μπροστά τους από δεξιά οι Πόι, Σουάνης, Μαρσελίνιο. Στην επίθεση μόνος του ο Καζάκης.

Από την άλλη πλευρά, ο Μανόλο Χιμένεθ τοποθέτησε στο τέρμα τον Αραμπατζή και στην άμυνα από δεξιά προς τα αριστερά οι Κοντοές, Δέλλας, Μανωλάς, Καράμπελας. Ο Βάργκας ήταν το αμυντικό χαφ ουσιαστικά και μπροστά του οι Μάκος, Γκέντσογλου. Ο Γκερέιρο είχε τον ρόλο του συνδετικού κρίκου με την επίθεση στην οποία βρίσκονταν οι Λυμπερόπουλος, Μπέλεκ.
Εκπληξη πάντως μπορεί να θεωρηθεί το γεγονός ότι εκτός ενδεκάδας έμειναν οι Γκούντγιονσεν, Κάρλος και Λεονάρντο, ενώ ουσιαστικά για πρώτη φορά φέτος ο Ισπανός τεχνικός διάλεξε να παίξει με 4-4-2 και ρόμβο, προκειμένου να δείξει μια διαφορετική ΑΕΚ σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια της, είτε στην Ελλάδα, είτε στην Ευρώπη.
Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης φάνηκε ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα που είχαν να αντιμετωπίσουν οι παίκτες και των δύο ομάδων θα ήταν ο δυνατός αέρας που φυσούσε στα Πηγάδια. Οι προσπάθειές τους έπρεπε να ήταν τέτοιες που να... νικούσαν και τις καιρικές συνθήκες, προκειμένου να μπορέσουν να πετύχουν κάτι καλό εντός του αγωνιστικού χώρου.
Ο αέρας ήταν αυτός που ευθύνεται και για το γεγονός πως η Ξάνθη προηγήθηκε στην αναμέτρηση και μάλιστα κόντρα στην ροή της. Συγκεκριμένα και ενώ η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησε να πιάσει στον ύπνο τους γηπεδούχους, ο Μαρσελίνιο με απευθείας χτύπημα φάουλ και μπόλικη δόση τύχης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 13΄με αποτέλεσμα να δώσει το προβάδισμα στο σκορ στην ομάδα του.
Το γκολ αυτό έκανε την Ενωση να κυνηγάει πλέον στο σκορ και να αρχίσει να πιέζει τα καρέ του Βιβιάνι με αποτέλεσμα οι ευκαιρίες να είναι διαδοχικές. Τελικά κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση με εκπληκτικό γκολ από τον Βάργκας, ο οποίος στην κίνηση έπιασε ουσιαστικά ανάποδο ψαλίδι και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βιβιάνι, αφού πρώτα η μπάλα βρήκε στο δοκάρι. Ενα πανέμορφο γκολ, από έναν παίκτη που όσο προσαρμόζεται ολοένα και περισσότερο στις συνθήκες του ελληνικού ποδοσφαίρου, τόσο αρχίζει να ξεδιπλώνει τα στοιχεία του ταλέντου του και δικαιώνει αυτούς που πίστεψαν στις δυνατότητές του και τον έφεραν στην ΑΕΚ.
Η πίεση στα καρέ της Ξάνθης μετά από αυτό το γκολ, όχι απλά δεν μειώθηκε, αλλά απεναντίας εντάθηκε ακόμα περισσότερο. Σαφής η πρόθεση των παικτών της ΑΕΚ, να γυρίσουν τον αγώνα, πριν ακόμα λήξει το πρώτο ημίχρονο. Και τα κατάφεραν με τον Λυμπερόπουλο στο 33', που είδε την μπάλα να παίρνει περίεργη τροχιά και με κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα. Αξίζει να σημειωθεί πάντως, πως μετά το κόρνερ του Γκερέιρο η μπάλα λόγω και του αέρα πήρε τέτοιο φάλτσο που ο Μεσσήνιος επιθετικός δεν χρειάστηκε να πηδήξει καθόλου για να την στείλει με κεφαλιά στα δίχτυα.
Στην επανάληψη η Ξάνθη έδειξε τη διάθεση να πιέσει από το ξεκίνημά της, προκειμένου να μπορέσει να επιστρέψει στο ματς και τουλάχιστον μέχρι το 70' έδειχνε να έχει ισορροπήσει κάπως την κατάσταση. Ομως παρά το γεγονός αυτό, ουσιαστικά δεν μπόρεσε να πετύχει κάτι. Από την άλλη πλευρά, ο Μανόλο Χιμένεθ, είδε ότι θα έπρεπε να επιστρατεύσει και τον Γκουντγιόνσεν προκειμένου να μη βρεθεί προ δυσάρεστης έκπληξης, όπως πήγαινε το παιχνίδι.
Ο Ισλανδός πέρασε στον αγώνα περίπου ένα τέταρτο πριν το τέλος του, όμως δεν χρειάστηκε πολύ χρόνο προκειμένου να πετύχει το 1-3 και να δώσει αέρα δύο γκολ στην ομάδα του. Από εκείνο το σημείο και μετά όμως, το παιχνίδι έγινε... ροντέο. Η μπάλα πήγαινε πάνω κάτω και οι δύο ομάδες πρόσφεραν όμορφο θέαμα στους θεατές. Η Ξάνθη παρά τα δύο γκολ διαφορά, βγήκε μαζικά στην επίθεση, οι χώροι άνοιξαν και οι επιθετικοί και των δύο ομάδων έκαναν... πάρτι. Ο Μαρσελίνιο  μείωσε αρχικά σε 2-3 όμως ούτε αυτό ήταν το τελικό σκορ.
Οι καθυστερήσεις της αναμέτρησης, αποτέλεσαν ουσιαστικά ένα ξεχωριστό... ημίχρονο με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν από ένα γκολ. Ο Κλωναρίδης αρχικά έκανε το 2-4 για την ΑΕΚ πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ στην επαγγελματική του καριέρα και το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Μαρκόφσκι με γκολ στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης.
Με λίγα λόγια, το πιο εντυπωσιακό παιχνίδι μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα ήταν αυτό της Ξάνθης με την ΑΕΚ, με τις δύο ομάδες να δίνουν πραγματική παράσταση και αυτή του Μανόλο Χιμένεθ να δείχνει χαρακτήρα και να φεύγει από τα Πηγάδια με τους τρεις βαθμούς της νίκης, που της δίνουν το δικαίωμα να συνεχίζει στο πρωτάθλημα έχοντας δύο νίκες στα δύο πρώτα παιχνίδια της.

Η εξέλιξη του ματς:

90' +5' Λήξη του αγώνα
90+ 4' ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ 3-4. Ο Μαρκόβσκι έπειτα από γέμισμα του Μάρα,επιχείρησε το δύσκολο σουτ από κοντινή απόσταση και μείωσε για την ομάδα του
90'+ 1' ΓΚΟΟΟΟΟΛ 2-4
. Ο Γκούντγιονσεν πήρε την μπάλα στο χώρο του κέντρου, έκανε την κούρσα, βγήκε τετ-α-τετ με τον Βιβιάνι που προσπάθησε να τον "κρεμάσει" αλλά ο Γάλλος γκολκίπερ απέκρουσε. Στη συνέχεια της φάσης ο Κλωναρίδης που έγινε αποδέκτης της μπάλας, πλάσαρε σε κενή εστία και έκανε το 4-2 για την ομάδα του
90' Πέντε θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων
90' Κίτρινη κάρτα στον Γκούντγιονσεν που συνέχισε τη φάση παρά το σφύργιμα του Τριτσώνη
89' Τρίτη αλλαγή για την "Ένωση", στη θέση του Μπέλεκ πέρασε ο Κλωναρίδης
84' ΓΚΟΟΟΟΟΛ 2-3
. Ο Μαρτσελίνιο κατάφερε να κερδίσει την μπάλα μέσα στην περιοχή της ΑΕΚ, επιχείρησε το πλασέ στην αριστερή γωνία του Αραμπατζή και μείωσε για την ομάδα του
80' Κίτρινη στον Αραμπατζή για καθυστέρηση
79' Τελευταία αλλαγή για την Ξάνθη, στη θέση του Σουάνη πέρασε ο Μάρα
76 Κίτρινη στον Μαρτσελίνιο για δυνατό μαρκάρισμα στον Κοντοέ
74΄ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ 1-3
. Ο Μπέλεκ έβγαλε την παράλληλη σέντρα από αριστερά, ο Γκούντγιονσεν στην πρώτη του επαφή κατάφερε να γίνει αποδέκτης της μπάλας και με κοντινό πλασέ πέτυχε το πρώτο το γκολ με τη φανέλα της ΑΕΚ
73' Ο Λυμπερόπουλος άφησε τη θέση του στον Γκούντγιονσεν για την ΑΕΚ
72' Κίτρινη κάρτα στον Λυμπερόπουλο που ζήτησε τον λόγο από τον Ντίκα σε έντονο ύφος
68' Ο Ντίκα πέρασε στη θέση του Βασιλακάκη για την Ξάνθη
66' Ο Κάρλος με κάθετη πάσα από αριστερά έβγαλε τετ-α-τετ τον Μπέλεκ με τον Βιβιανί αλλά το σουτ του Καμερουνέζου απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Ξάνθης
63' Ο Πόι έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Μαρκόβσκι στο πρώτο δοκάρι έπιασε χαμηλά την κεφαλιά, η μπάλα πέρασε άουτ
61΄Σουτ του Μαρκόβσκι μέσα από την περιοχή, ο Αραμπατζής έδιωξε σε κόρνερ
60' Πρώτη αλλαγή και για την ΑΕΚ, ο Γκέντσογλου άφησε τη θέση του στον Χοσέ Κάρλος
57' Πρώτη αλλαγή για τη Ξάνθη, ο Μαρκόβσκι πέρασε στη θέση του Καζάκη
50' Κίτρινη και στον Βάργκας για δυνατό τάκλιν στον Πόι
49' Κίτρινη κάρτα στον Μπέρτο για φάουλ
46' Έναρξη του Β΄ ημιχρόνου
45'+1' Λήξη του Α' ημιχρόνου
45' Ένα το λεπτό των καθυστερήσεων
38' ΓΚΟΟΟΟΟΛ 1-2. Ο Γκερέιρο εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι και ο Λυμπερόπουλος από κοντινή απόσταση και με κεφαλιά έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του

32' Ο Μάκος επιχείρησε το μακρινό και αδύναμο σουτ, η μπάλα πέρασε άουτ και κοντά από το αριστερό δοκάρι του Βιβιάνι
25' Κίτρινη κάρτα στον Μάκο για μαρκάρισμα στον Μαρτσελίνιο
23' ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ 1-1
. Ο Βάργκας μέσα από τα δεξιά της περιοχής και ενώ ήταν με πλάτη προς το τέρμα, έγινε αποδέκτης της σέντρας του Γκερέιρο και με γυριστό σουτ έστειλε την μπάλα αρχικά στο δεξί δοκάρι του Βιβιάνι και μετά μέσα στα δίχτυα
19' Ο Μανωλλάς έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στη μεγάλη περιοχή. έκανε το μονοκόματο σουτ από κοντινή απόσταση αλλά η μπάλα κατέληξε ψηλά άουτ
13' ΓΚΟΟΟΟΛ 1-0
. Ο Μαρτσελίνιο επιχείρησε την απευθείας εκτέλεση φάουλ από μακρινή απόσταση, ο Αραμπατζής αιφνιδιάστηκε και μάζεψε την μπάλα από τα δίχτυα του
4' Κίτρινη κάρτα στον Καράμπελα για επικίνδυνο χτύπημα στον Πόι