Σάββατο 29 Σεπτεμβρίου 2012

Στους 8 ο Κ.Α.Ο.Δ , πέρασε με 65-70 μέσα απο τα Τρίκαλα!!

O  ΚΑΟΔ έδειξε χαρακτήρα μέσα στην "φλεγόμενη" 'εδρα τωνΤρικάλων και κατάφερε να πάρει να επικρατήσει με 70-65 και να πάρει την πρόκριση για την επόμενη φάση.

Mπροστά σε πολλούς φιλάθλους και γεμάτοι ενθουσιασμό οι παίκτες του Γιάννη Τζήμα ξεκίνησαν καλά πήραν ένα μικρό προβάδισμα στην α' περίοδο 18-16 χωρίς όμως να μπορέσουν να το κρατήσουν ως την ανάπαυλα . Οι Δραμινοί ποντάροντας στους ψηλούς ανέκαμψαν και πέρασαν μπροστά με 36-41.Στο β ημίχρονο οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο μεγαλύτερο διάστημα όμως οι φιλοξενούμενοι
είχαν μικρά ανοίγματα με 4-6 πόντους διαφορά και εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των περιφερειακών της "κυανέρυθρης" ομάδα βάζοντας εύκολα καλάθια Ένα λεπτό πριν τη λήξη του παιχνιδιού τα Τρίκαλα είχαν την ευκαιρία να προσπεράσουν με το σκορ στο 65-66 υπέρ της ομάδας τουΓιώργου Καλαφατάκη όμως ο Νίκος Κακλαμάνος δεν βρήκε στόχο σε σουτ τριών πόντων με αποτέλεσμα ο ΚΑΟΔ να ευστοχήσει  σε ελεύθερες βολές και να κάνει  το 65-68. Στη συνέχεια μετά το ταιμαουτ της τρικαλινής ομάδας ο Γκιουλέκας δοκίμασε νέο τρίποντο αστόχησε και στον αιφνιδιασμό οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 65-70 διασφαλίζοντας τη νίκη και την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου όπου θα αντιμετωπίσουν στις 3/10 τον Κολοσσό Ρόδου.

Διαιτητές: Τανατζής - Γκούμας - Πουρσανίδης Κ..
Τα δεκάλεπτα: 18-16, 36-41, 51-57, 65-70.
Τρίκαλα (Τζήμας): Τριανταφύλλου 3 (1), Γκιουλέκας 7 (1), Κατσαρές 22 (2), Τσούτσος 6, Κακλαμάνος 3 (1), Αγγελακόπουλος, Πελίγκος, Χαρισμίδης 19, Φούντας 2, Παπαχρήστος 3.
ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Σλαφτσάκης 6, Νόουλς 4, Καλαϊτζίδης 3 (1), Ακεψιμαϊδης, Μπένας, Μισέλ 9, Κάρτερ 11, Κακαρούδης 15, Ντέιλ, Ζάρας 8, Ιωάννου 4, Πάλμερ 10.