Δευτέρα 12 Σεπτεμβρίου 2011

ΜΕ 4ΑΡΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕ Η ΓΙΟΥΒΕ......ΓΚΕΛΕΣ ΓΙΑ ΜΙΛΑΝ ΚΑΙ ΙΝΤΕΡ (videos)

Στην συγκεκριμένη έδρα φέτος θα… πέφτουν κεφάλια και η αρχή έγινε με την Ίντερ η οποία γνώρισε την ήττα με σκορ 4-3 από την Παλέρμο, στο καλύτερο παιχνίδι της πρεμιέρας του Καμπιονάτο. Ο Αλέξανδρος Τζόρβας έκανε ντεμπούτο με τη νέα του ομάδα και χάρη στα εκπληκτικά γκολ των Μίκολι και Πινίγια (86’ , 88΄) που ανέτρεψαν το 2-1 των «νερατζούρι», έφυγε χαμογελαστός και με τους τρεις πρώτους βαθμούς στο «σακούλι» των γηπεδούχων.

Ο Ντιέγκο Μιλίτο στο 33ο λεπτό της αναμέτρησης έβαλε μπροστά την Ίντερ εκμεταλλευόμενος και τις κόντρες και δείχνοντας στον Έλληνα γκολκίπερ ότι τα πράγματα στο επίπεδο αυτό είναι… ζόρικα. Ένα τέταρτο αργότερα ο Φαμπρίτσιο Μίκολι έφερε το παιχνίδι στα ίσια αλλά στο 51΄ και πάλι ο Μιλίτο νίκησε τον Τζόρβα από το σημείο του πέναλτι για το 2-1.

Η χαρά του Γκασπερίνι και των «νερατζούρι» δεν κράτησε πάνω από τρία λεπτά καθώς ο Αμπέλ Ερνάντες σκόραρε και έκανε το 2-2. Το σκορ έμεινε μέχρι το 86ο λεπτό όταν ο Μίκολι με αριστουργηματική απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 3-2 και έβαλε «φωτιά» στο «Ρέντσο Μπαρμπέρα». Πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των οπαδών της Παλέρμο, ο Μαουρίσιο Πινίγια (88΄)με εκπληκτικό μακρινό σουτ, άφησε «άγαλμα» των Σέζαρ και έκανε 4-2 δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην ομάδα του. Για την Ίντερ, ο Φορλάν το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο τελικό 4-3 στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.
Νωρίτερα, η Ρόμα έπεσε θύμα έκπληξης καθώς ηττήθηκε εντός έδρας με σκορ 2-1 από την Κάλιαρι και δεν έδειξε έτοιμη να ανταποκριθεί στις μεγάλες προσδοκίες που δημιούργησαν στους οπαδούς της οι μεταγραφές της διοίκησης.
Από τα υπόλοιπα σημερινά παιχνίδια, ξεχώρισε το «διπλό» της Ουντινέζε επί της Λέτσε ενώ η Φιορεντίνα επικράτησε εύκολα 2-0 της Μπολόνια.

Αναλυτικά η 2η αγωνιστική

Παρασκευή 9/9

Μίλαν-Λάτσιο 2-2
(29’ Ιμπραΐμοβιτς, 33’ Κασάνο - 12’ Κλόζε, 21’ Σισέ)

Σάββατο 10/9

Τσεζένα-Νάπολι 1-3
(24’ Γκουάνα - 3’ Λαβέτσι, 67’ Καμπανιάρο, 87’ Χάμσικ)

Κυριακή 11/9

Γιουβέντους-Πάρμα 4-1
(16’ Λιχτστάινερ, 57’ Πέπε, 73’ Βιδάλ, 83’ Μαρκίζιο-90+2' Τζιοβίνκο)

Κατάνια-Σιένα 0-0

Κιέβο-Νοβάρα 2-2
5’ Πελισιέ, 24’ Θερό – 27’ Μαριανίνι 86’ Πάτσι

Λέτσε-Ουντινέζε 0-2
2’ Μπάστα, 16’ Ντι Νατάλε

Ρόμα-Κάλιαρι 1-2
97’ Ντε Ρόσι - 68’ Κόντι, 94’ Ελ Καμπίρ

Τζένοα-Αταλάντα 2-2
6’ Βελόσο, 55’ Μέστο – 8’, 43’ Μοράλες Μοράλες 1-0

Φιορεντίνα-Μπολόνια 2-0
20’ Τζιλαρντίνο, 47’ Σέρτσι

Παλέρμο-Ίντερ 4-3