Κυριακή 28 Οκτωβρίου 2012

Μεγάλη νίκη του ΚΑΟΔ επί του ΠΑΟΚ με 89-78!!!!!

Πολύ μεγάλη νίκη πήρε ο ΚΑΟΔ ο οποίος μετά από ένα εκπληκτικό παιχνίδι, και με μια φοβερή 4η περίοδο επικράτησε στην Δράμα του ΠΑΟΚ με 89-78 και έφτασε τις δύο νίκες σε τρία παιχνίδια.
Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Γιώργου Καλαφατάκη ήταν οΚώστας Κακαρούδης με 19 πόντους ενώ από 16 πόντους είχαν οι Νόουλςκαι Πλάμερ.

Μεγάλη εμφάνιση πραγματοποίησε για τον ΠΑΟΚ ο Λάζαρος Παπαδόπουλος με 31 πόντους.

Ο ΠΑΟΚ διατηρούσε ένα προβάδισμα με βραχεία κεφαλή στο μεγαλύτερο μέρος της πρώτης περιόδου που άγγιξε και το +7, 18-25, με τρίποντο τουΔέδα. Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο,

με τον ΚΑΟΔ να σημειώνει 20 πόντους σ' αυτό το διάστημα με κορυφαίους τους Νόουλς και Πάλμερ (από 10 πόντους στο ημίχρονο) και τον ΠΑΟΚ να σημειώνει 21 πόντους. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» κατάφερε να προηγηθεί με 41-46 στο πρώτο μισό του αγώνα με μεγάλο πρωταγωνιστή των φιλοξενούμενων τον Λάζαρο Παπαδόπουλο (24π. στο α΄ μέρος).
Οι Δραμινοί έδειξαν διαφορετικό πρόσωπο μετά την ανάπαυλα και ξεκινώντας με επιμέρους σκορ 8-1 που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Πάλμερ προσπέρασαν, 49-47. Μετά από μάχη... σώμα με σώμα, ο ΠΑΟΚ ανέκτισε το προβάδισμα, 52-55. Απ' το 24ο λεπτό πάντως, όταν ο Νόουλς διαμόρφωσε το 56-55 υπέρ των γηπεδούχων, ο ΚΑΟΔ δεν ξαναείδε την πλάτη του «Δικέφαλου». Μετά το 67-60 στο 30΄, στο 35΄ το τρίποντο του Κακαρούδη έφερε τους Δραμινούς και στο +10, 74-64. Δεύτερο διαδοχικό δικό του τρίποντο διαμόρφωσε το 77-64, με τον ΠΑΟΚ ν' αδυνατεί ν' αντιδράσει και να γνωρίζει την ήττα με 11 πόντους διαφορά.

Διαιτητές: Τανατζής-Ψαριανός-Θεονάς.
Τα δεκάλεπτα: 21-25, 41-46, 67-60, 89-78.
ΚΑΟ Δράμας (Καλαφατάκης): Σλαφτσάκης, Νόουλς 16 (2), Καλαϊτζίδης 4, Ακεψιμαϊδης, Μπένας 10, Μισέλ 7, Κάρτερ 6, Κακαρούδης 19 (3), Ζάρας 4, Ιωάννου 7, Πάλμερ 16 (1).
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χάτσερ 1, Κασελάκης 2, ΜακΓκραθ 10 (1), Θεοδωράκος, Τσαϊρέλης 6, Δέδας 10 (2), Μαργαρίτης, Παπαδόπουλος 31, Καλλές 5, Χαριτόπουλος 13.