Σάββατο 20 Οκτωβρίου 2012

Τεράστιο διπλό ο ΚΑΟΔ μέσα στην Πατρα 89-92 στην 2η παράταση !!!!!!!

Ένα απίστευτο θρίλερ και μία απίστευτη ματσάρα που κράτησε αποσβολωμένο τον κόσμο στο κλειστό της Περιβόλας για πενήντα ολόκληρα λεπτά. Η επανεμφάνιση του Απόλλωνα Πατρών στο θρυλικό κλειστό της Περιβόλας στην Α1 δεν θα μπορούσε παρά να επιφυλάξει απίστευτες συγκινήσεις. Σε ένα συγκλονιστικό αγώνα που κρίθηκε στη δεύτερη παράταση ο ΚΑΟΔ κατάφερε να δραπετεύσει με τη νίκη (89-92) παρά τους 33 πόντους του Βλάντο Πέτροβιτς.

«Βομβαρδισμός» από Πέτροβιτς
Ο Γιώργος Καλαφατάκης έβλεπε να βγαίνει το πλάνο μέχρι το 15ο λεπτό, αλλά προφανώς ο άνθρωπος δεν υπολόγιζε πως θα πέσει πάνω μαύρα φεγγάρια του Πέτροβιτς. Λογικό. Από ένα σημείο και έπειτα ο άσος του Απόλλωνα έβλεπε το αντίπαλο καλάθι, όχι σαν τη θάλασσα, αλλά σαν ωκεανό. Το συγκρότημα ου Νίκου Βετούλα, που βρέθηκε να χάνει με 18-13 στο 10ο λεπτό και 23-22 στο 15ολεπτό, έτρεξε ένα τρελό σερί 13-0 και έφερε την κατάσταση στα δικά του μέτρα (35-23 στο 19’).
Μέσα σε τέσσερα λεπτά ο ΚΑΟΔ έχασε τη μπάλα και το φινάλε του ημιχρόνου βρήκε τον Απόλλωνα να προηγείται με 37-27, τρέχοντας επιμέρους σκορ 24-9!

Η σκυτάλη στον Γκραντ
Ο ΚΑΟΔ μπήκε πιο αποφασισμένος στο παρκέ στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου και με κύριο εκφραστή των επιθέσεων του τον Πάλμερ μείωσε σε 41-35. Ένα γρήγορο σερί 6-0 όμως του Απόλλωνα δια χειρός Γκραντ και Λυμπέρη, έδωσαν βαθιά ανάσα στους γηπεδούχους που ανέβασαν τη διαφορά στους δώδεκα πόντους (47-35) τρία λεπτά πριν το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Ντέιλ και ο Ιωάννου ανέλαβαν δράση στη συνέχεια για τους φιλοξενούμενους βοηθώντας να πέσει η διαφορά στους πέντε πόντους (49-44) στο 29ο λεπτό. Ο Γκραντ ήταν όμως ασταμάτητος και με δικές του ενέργειες οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αποσπαστούν και πάλι στο σκορ και να προηγηθούν 53-45 στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Θρίλερ και παράταση
Ο Γιώργος Καλαφατάκης έδωσε το σύνθημα της τελικής αντεπίθεσης και οι παίκτες του ΚΑΟΔ  με το ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου έφεραν πλέον τη διαφορά στα όρια (53-50). Ο ΜακΚάλουμ ανέλαβε δράση για λογαριασμό των γηπεδούχων και με δικά του καλάθια ο Απόλλωνας προηγήθηκε 57-50 παίρνοντας νέες πολύτιμες ανάσες στο 33ο λεπτό. Και κάπου σε εκείνο το σημείο πήρε την απόφαση να αφυπνιστεί ο Βλάντο Πέτροβιτς! Ο δήμιος του ΚΑΟΔ πήρε εκ νέου την κατάσταση στα χέρια του και αυτή τη φορά από τη γραμμή της φιλανθρωπίας εκτέλεσε το συγκρότημα του Γιώργου Καλαφατάκη. Έχοντας αέρα έντεκα πόντων το συγκρότημα του Νίκου Βετούλα έδειχνε να κρατάει γερά τα ροζ φύλλο στα χέρια του όμως οι Δραμινοί δεν παράτησαν το ματς και μείωσαν σε 64-61 στο 37ο λεπτό μετατρέποντας τον αγώνα σε θρίλερ. Δύο λεπτά πριν τη λήξη οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 65-63 με τους Κάρτερ και Ντέιλ να έχουν αναλάβει δράση.
Το συγκρότημα του Νίκου Βετούλα προηγήθηκε 69-67 ένα λεπτό πριν το φινάλε. Ακολούθησε ένα μπαράζ άστοχων σουτ και από τις δυο ομάδες και ένα φινάλε αλλά Χίτσκοκ που οδήγησε τις δύο ομάδες στην παράταση (71-71).
Το θρίλερ στο κλειστό της Περιβόλας συνεχίστηκε και στο έξτρα πεντάλεπτο με τον ΚΑΟΔ να προηγείται 74-73 στο 43ο λεπτό και το ματς να είναι στα ίσα 76-76 ένα λεπτό πριν τη λήξη. Τριάντα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε ο ΚΑΟΔ προηγήθηκε 80-78, ενώ δέκα πέντε δευτερόλεπτα πριν τη λήξη το σκορ ήταν ισόπαλο (82-82). Σκορ που έμελλε να είναι το τελικό της πρώτης παράτασης.
Στη δεύτερη παράταση οι παίκτες του ΚΑΟΔ αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι στις λεπτομέρειες, στάθηκαν πιο τυχεροί και τελικά κατάφεραν να φτάσουν στο ροζ φύλο.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 37-27, 53-45, 71-71(κ.α), 82-82 (παρ.), 89- 92 (τελ.)
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Βετούλας): ΜακΚόλουμ 12 (11ριμπ), Καπερώνης, Γκραντ 24, Θανόπουλος, Λιανός 3, Γουόλκερ 6, Πέτροβιτς 33 (5), Πελεκούδας, Λυμπέρης 6 (2), Ζαφείρης 1, Τέρνερ 4.
ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Καλαϊτζίδης 7, Ακεψιμαϊδης, Μπενάς 4, Μίτσελ 8, Κάρτερ 11 (7ριμπ), Κακαρούδης 14 (2), Ντέιλ 11, Ζάρας 12 (2), Ιωάννου 12, Πάλμερ 13 (10ριμπ).