Δευτέρα 13 Φεβρουαρίου 2012

ΚΑΟΔ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 71-62 !!!!

Πολύ μεγάλη νίκη για τον ΚΑΟΔ -ίσως η μεγαλύτερη φετινή με βάση την δυναμικότητα του αντιπάλου- με αντίπαλο τον Πανιώνιο.Πραγματοποιώντας μία πολύ καλή εμφάνιση,κυρίως αμυντικά,κατάφερε να επιβάλλει τον δικό της ρυθμό και να ελέγχει το παιχνίδι στο μεγαλύτερο μέρος του.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΚΑΟΔ να προηγείτε με 5-0 αλλά πολύ γρήγορα ο Πανιώνιος συνήλθε και με καλή άμυνα και κάποια σουτ από την περιφέρεια κατάφερε να προηγηθεί με 9-14.Από κείνο το σημείο όμως και μέχρι την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου η ομάδα μας τρέχοντας με ένα επιμέρους σκορ 10-0 έκλεισε  το δεκάλεπτο προηγούμενη με 19-14.

Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε και το δεύτερο δεκάλεπτο με τον ΚΑΟΔ να προηγείτε και τον Πανιώνιο να ακολουθεί.Στο 16' προηγήθηκε με 34-26 αλλά δεν κατάφερε να κρατήσει την διαφορά και το ημίχρονο τον βρήκε να προηγείτε με βραχεία κεφαλή 36-35,έχοντας ως καλύτερους παίκτες τον Χαραλαμπίδη και τον Τσέρανιτς.
   Το τρίτο δεκάλεπτο ο ΚΑΟΔ εμφανίστηκε αποφασισμένος να καθαρίσει το παιχνίδι και προηγήθηκε μέχρι και 11 πόντους στο 25'.Και πάλι όμως ο Πανιώνιος με τους Κις και Μπόϊσα μείωσε την διαφορά και το 30' έκλεισε μα τον ΚΑΟΔ να προηγείτε με 54-48.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Πανιώνιος συνέχισε την αντεπίθεση φτάνοντας την διαφορά στο καλάθι(58-56 στο 35').Κάπου εκεί όμως ο ΚΑΟΔ πήρε πάλι μπροστά και με καλή άμυνα αλλά και μυαλωμένες επιθέσεις έκανε ένα επιμέρους σκορ 13-6 μέχρι το τέλος του αγώνα που τον βρήκε να πανηγυρίζει  μία πολύ μεγάλη νίκη απέναντι σε μία πολύ καλή ομάδα.
   Από τον ΚΑΟΔ καλύτεροι οι Χαραλαμπίδης,Μπάφτσιτς,Τσέρανιτς και Καρύδας και από τον Πανιώνιο οι Κις,Ντίμπλερ και Ξανθόπουλος.
Τα δεκάλεπτα: 19-14, 36-35, 54-48, 71-62.
ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Χαντ 3, Καρύδας 13, Χαραλαμπίδης 20 (1), Αθηναίου 2, Μισέλ, Χούμας, Τσέρανιτς 13, Ζάρας, Μπάβτσιτς 16 (3), Κακαρούδης 4, Μπένας.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μπαρτζώκας): Ξανθόπουλος 11 (1), Κις 19 (2), Αθανασούλας 5 (1), Ντίμπλερ 13 (3), Μπατής 2, Καββαδάς 2, Ιωάννου, Σαρικόπουλος, Νάτζφεϊ 2, Μπόισα 7, Παραγιός 1.