Δευτέρα 27 Φεβρουαρίου 2012

Όσκαρ καλύτερης… ομάδας η Δύση!

Την ώρα που στο Χόλιγουντ απονέμονταν τα Όσκαρ, η αναμέτρηση στο «Amway Center» είχε μετατραπεί σε «σαλούν», με την ομάδα του Σκοτ Μπρουκς να επικρατεί της Ανατολής με σκορ 152-149, στο 61ο All Star Game που διεξήχθη στο Ορλάντο.

Οι Ντουράντ, Λοβ και Γκρίφιν έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ, αλλά το βραβείο πήγε στον Κόμπι Μπράιαντ, ο οποίος με τους πόντους 27 που σημείωσε έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία του θεσμού, αφήνοντας δεύτερο τον Μάικλ Τζόρνταν.

Ο Κέβιν Ντουράντ αναδείχθηκε MVP της αναμέτρησης.

Ο φόργουορντ της Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ τελείωσε το ματς με 36 πόντους (14/25 σουτ, 5/7 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα) και ήθελε άλλους επτά, ώστε να ισοφαρίσει τους 42 πόντους, που είναι οι περισσότεροι σε παιχνίδι All Star Game, ρεκόρ που κατέχει ο Ουίλτ Τσάμπερλεϊν από το 1962.

Η Δύση είχε το πάνω χέρι από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, φτάνοντας τη διαφορά ακόμα και στους 20 πόντους. Όμως, ο Λεμπρόν Τζέιμς, με τους 23 πόντους που σημείωσε στο δεύτερο ημίχρονο, λίγο έλειψε να κάνει μόνος του την ανατροπή για την Ανατολή, αλλά ήταν μοιραίος παίκτης στη λάθος πάσα που έκανε στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Παρά το γεγονός ό,τι ο ΛεΜπρόν Τζέιμς δεν κατόρθωσε να αποτρέψει την ήττα για την Ανατολή, ισοφάρισε ένα ρεκόρ. Αυτό που κατέχει ο Μαρκ Πράις από το 1993 με τα έξι εύστοχα τρίποντα σε παιχνίδι All Star Game.

Στα αξιοσημείωτα ήταν και το τριπλ νταμπλ του Ντουέιν Ουέιντ, ο οποίος τελείωσε την αναμέτρηση με 24 πόντους (11/15 σουτ), 10 ριμπάουντ και 10 ασίστ. Αυτό ήταν το τρίτο νταμπλ στην ιστορία των All Star Game και δεύτερο συνεχές μετά το περσινό του Λεμπρόν Τζέιμς.

Το ματς

Ποια έδρα; Ποια παράδοση; Η Δύση δεν καταλάβαινε τίποτα στο ξεκίνημα του ματς. Ο Κόμπι Μπράιαντ μπορεί να μην έδινε την μπάλα από το δεξί στο αριστερό χέρι, ωστόσο η ευστοχία του, σε συνδυασμό με τα καρφώματα του Γκρίφιν και του Ντουράντ, έδωσαν στην ομάδα του το πρώτο σοβαρό προβάδισμα (13-24). Ο φόργουορντ των Κλίπερς δεν σταματούσε τις… πτήσεις, ύστερα από τις ασίστ του συμπαίκτη του Κρις Πολ, με τη διαφορά να διατηρείται σε διψήφιο αριθμό. Σε αυτό συνέβαλαν και οι παίκτες της Ανατολής, οι οποίοι προτιμούσαν τα σουτ από την περιφέρεια, αλλά η αστοχία τους τους βρήκε στο -11, στο τέλος της πρώτης περιόδου με το σκορ να είναι στο 39-28.

Οι Τζέιμς, Χάουαρντ και Ουέιντ αποσύρθηκαν στη δεύτερη περίοδο, με αποτέλεσμα η Ανατολή να μην είναι τόσο απειλητική. Από την άλλη, ο Λαβ αλλά και ο Ουέστμπρουκ που είχε μπει φουριόζος στο παρκέ, έκαναν το σκορ 41-55, στα πέντε πρώτα λεπτά. Στη συνέχεια, οι δύο συμπαίκτες της Θάντερ (Ουέστμπρουκ και Ντουράντ) συνέχισαν το πάρτι τους στο παρκέ, με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και στο +18 για τη Δύση (60-78). Ο «βομβαρδισμός» στο καλάθι της Ανατολής συνεχίστηκε και από τα 7,25μ. για τους φιλοξενούμενους, με το σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να διαμορφώνεται στο 69-88. Ο Ουέστμπρουκ τελείωσε τη δεύτερη περίοδο με 17 πόντους.

Τελειωμένο θεώρησε η Δύση το ματς, λόγω της διαφοράς που είχε πάρει από το πρώτο ημίχρονο, την οποία στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου την έφτασε ακόμα και στο +20 (74-94). Κακώς όμως, καθώς τα διαδοχικά τρίποντα από τους Ρόουζ και Τζέιμς τη ροκάνιζαν συνεχώς, με αποτέλεσμα αυτή να κατέβει στους επτά πόντους (95-102). Η διαφορά σχεδόν αποκαταστάθηκε στη συνέχεια με κάρφωμα του Κόμπι (97-111), αλλά αυτό που είχε σημασία ήταν πως το καλάθι αυτό έκανε τον σούπερ σταρ των Λέικερς, τον πρώτο σκόρερ στην ιστορία των All Star Game, αφήνοντας στη δεύτερη θέση τον μεγάλο Μάικλ Τζόρνταν. Η Δύση δεν πτοήθηκε ιδιαίτερα από την αντεπίθεση της Ανατολής, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 112-124.

Στην τελευταία περίοδο το παιχνίδι απέκτησε ξέφρενο ρυθμό, αλλά ο Λαβ απέδειξε γιατί βγήκε επικράτησε στον διαγωνισμό τριπόντων. Ο φόργουορντ των Τίμπεργουλβς με δικούς τους πόντους έκανε το 112-128 σε 116-136, μέσα σε δύο λεπτά. Όμως, στη συνέχεια, τα διαδοχικά τρίποντα του ΛεΜπρόν και του Ντερόν Ουίλιαμς, για λογαριασμό της Ανατολής, έριξαν τη διαφορά στους 10 πόντους (128-138) και ενώ απέμεναν περίπου πέντε λεπτά για το τέλος. Η αντίδραση της Δύσης δεν είχε διάρκεια και σε συνδυασμό με το κρεσέντο του «βασιλιά» από τα 7,25μ., η διαφορά έφτασε στους τρεις πόντους (141-144). Μάλιστα, ένα λεπτό πριν το τέλος, το ματς ξεκίνησε σχεδόν από την αρχή, καθώς η Ανατολή έκανε το 147-148. Πλέον είχε γίνει ντέρμπι και η αναμέτρηση οδηγήθηκε στη διαδικασία των βολών.

Το σκορ ήταν το 149-151, απέμεναν 16 δευτερόλεπτα και η επίθεση ήταν για την Ανατολή. Ο Ουίλιαμς επιχειρεί το άστοχο τρίποντο, οι συμπαίκτες του πήραν το επιθετικό ριμπάουντ, όμως ο ΛεΜπρόν κάνει λάθος πάσα και ο Γκρίφιν που κλέβει την μπάλα δέχεται το φάουλ, με το χρονόμετρο να λέει 1,1’’. Ο φόργουορντ των Κλίπερς έβαλε τη μία βολή και αφού το τρίποντο του Ουέιντ –στην εκπνοή- δεν βρήκε στόχο, η Δύση πήρε το ματς, με το τελικό 152-149.

Τα 12λεπτα: 28-39, 69-88, 112-124, 149-152

Ανατολή (Τιμποντό): Άντονι 19 (9 ριμπ.), Τζέιμς 36 (6τρ., 6 ριμπ., 87 ασ.), Χάουαρντ 9 (10 ριμπ.), Ουέιντ 24 (10 ριμπ., 10 ασ.), Ρόουζ 14 (2), Ντενγκ, Χίμπερτ 3, Ρόντο 2, Πιρς 3 (1), Μπος 7, Ιγκουοντάλα 12, Ουίλιαμς 20 (4).

Δύση (Μπρουκς): Ντουράντ 36 (3τρ., 7 ριμπ.), Γκρίφιν 22 (1τρ., 8 ριμπ.), Μπάινουμ, Μπράιαντ 27 (2τρ.), Πολ 8 (2τρ., 12 ασ.), Νοβίτσκι 7 (1), Ουέστμπρουκ 21 (1), Λαβ 17 (2τρ., 7ριμπ.), Πάρκερ 6, Γκασόλ 4, Άλτριτζ 4, Νας.