Τετάρτη 15 Φεβρουαρίου 2012

Νίκη για πλέι οφ με Χαραλαμπίδη ο ΚΑΟΔ!

Ονειρα παρουσίας στα πλέι οφ, δικαιούται να κάνει ο ΚΑΟΔ, ο οποίος μετά από ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε σε ντέρμπι, νίκησε με 84-80 τον Ικαρο Καλλιθέας στο ενθουσιώδες κλειστό της Δράμας (σ.σ. βρέθηκαν πάνω από 700 φίλαθλοι).
Εβδομη νίκη για την ομάδα του Γιώργου Καλαφατάκη που είχε μεγάλο πρωταγωνιστή τον Χαραλαμπίδη με 26 πόντους (14/15 βολές)!

Από την άλλη ο Ικαρος γνώρισε την 14η ήττα του και παρότι έκανε ένα σπουδαίο come back, έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Ρόμελ Μπεκ (34π. με 7/11 τρίποντα), δεν κατάφερε να «κλέψει» τη νίκη.
Οσον αφορά την εικόνα της αναμέτρησης, υπήρχαν αρκετά σκαμπανεβάσματα στο πρόσωπο που έδειξαν οι δύο ομάδες. Βεβαίως ο ΚΑΟΔ είχε διαρκώς ένα προβάδισμα, το οποίο όμως δεν έδειχνε ικανός να διατηρήσει, με τον Ικαρο να βρίσκει τρόπους να επανέρχεται.

Ακόμη κι όταν 29' ο φωτεινός πίνακας έδειξε +10 (64-54) για την ομάδα του Γιώργου Καλαφατάκη, ο Ικαρος δεν άργησε να γυρίσει και πάλι την κατάσταση και αν δώσει δραματικό τόνο στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ετσι, με πρωταγωνιστές τον εξαιρετικό Μπεκ, αλλά τους Σκορδίλη και Μπάξτερ, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν επιμέρους 23-12, προσπερνώντας στο σκορ ύστερα από πολύ ώρα (76-77), ένα λεπτό πριν τη λήξη του ματς!

Οι γηπεδούχοι δεν έχασαν την ψυχραιμία τους όμως και με 4 σερί πόντους του Χαραλαμπίδη (από βολές και λέι απ), έκαναν το 82-78, με 30'' πριν το φινάλε και έγιναν και πάλι το αφεντικό του αγώνα.

Ο Μπεκ με βολές μείωσε σε 82-80, για να τον… μιμηθεί ο Χαραλαμπίδης κάνοντας το 84-80 18.3 πριν το τέλος. Τίποτα δεν άλλαξε με τον ΚΑΟΔ να παίρνει μια σπουδαία νίκη
Τα δεκάλεπτα: 18-13, 36-33, 64-56, 84-80
ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Χαντ 13(2/2β., 4/8διπ., 1/2τρ.), Καρύδας 3(8ρ.), Χαραλαμπίδης 26(14/15β., 6/11διπ., 0/3τρ.), Αθηναίου 6(2), Ιωακειμίδης, Μίσελ 9, Κιτσούλης 2, Τσέρανιτς 6, Ζάρας 12(3/4β., 3/3διπ., 1/4τρ.), Μπάβτσιτς, Κακαρούδης 7(2), Μπένας.

ΊΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Σκουρτόπουλος): Σκορδίλης 15(7/8β., 4/9διπ.), Μπάξτερ 8(1), Κουμπούρας, Καράμπουλας, Πολυτάρχου, Τσιάρας 6(2), Βασίλιεβιτς 4, Μπέινς 5, Μπεκ 34(7/8β., 3/5διπ., 7/11τρ.), Λιούμπισιτς 8.