Τετάρτη 14 Μαρτίου 2012

Ελπίζει για πλέι οφ ο ΚΑΟΔ......94-81 τον Ηλυσιακό!!!!!

Με τον Ντράγκαν Τσέρανιτς να βρίσκεται σε εξαιρετική ημέρα ο ΚΑΟΔ επικράτησε με 94-81 του Ηλυσιακού στη Δράμα και παρέμεινε σε τροχιά πλέι οφ.
Ελπίζει για πλέι οφ ο ΚΑΟΔ

Οι φιλοξενούμενοι συμπλήρωσαν 100 παιχνίδια στην ιστορία της στην Α1 ΕΣΑΚΕ ωστόσο δεν κατάφεραν να φύγουν με το «διπλό» που θα διατηρούσε τις όποιες ελπίδες είχαν για την όγδοη θέση.

Η απουσία του Νάνα αποδείχθηκε και πάλι πολύ σημαντική για τον Ηλυσιακό, αφού ο Ντράγκαν Τσέρανιτς ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος μέσα στις δύο ρακέτες τελειώνοντας το παιχνίδι με 24 πόντους (5/10δ., 14/16β.), 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κερδισμένα φάουλ.
Μάλιστα με τους 41 βαθμούς που «μάζεψε» στο ranking πιθανότατα θα κερδίσει και τον τίτλο του κορυφαίου της αγωνιστικής.
Έπειτα από ένα πρώτο ημίχρονο που ήταν ισορροπημένο, με τους γηπεδούχους να έχουν βραχεία κεφαλή, ο ΚΑΟΔ χρειάστηκε ένα αγωνιστικό πεντάλεπτο ώστε να βάλει τις βάσεις για τη νίκη του.
Στο 23' ο Ηλυσιακός ισοφάρισε σε 45-45. Κάπου εκεί όμως ο ΚΑΟΔ με την βασιζόμενος στην τριπλέτα Τσέρανιτς, Καρύδα. Χαραλαμπίδη έτρεξε αρχικά ένα σερί 9-0 και με επιμέρους σκορ 16-2 μέσα σε τέσσερα λεπτά έκανε το σκορ 61-47!
Ο Ηλυσιακός αντέδρασε και άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά. Έτσι στο 37' ο Νίκος Χατζής με εύστοχο τρίποντο μείωσε σε 81-78. Η ανατροπή όμως δε συνεχίστηκε με τον ΚΑΟΔ να παίρνει τη νίκη.
Τα δεκάλεπτα: 25-17,42-38, 72-61, 94-81
ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Χαντ 7, Καρύδας 12 (3), Χαραλαμπίδης 17 (2), Αθηναίου 2, Ιωακειμίδης, Μισέλ 6, Χούμας, Κιτσούλης, Τσέρανιτς 24 (13 ρ.), Ζάρας 4 , Μπάβτσιτς, Κακαρούδης 22 (1).
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Φλεβαράκης): Σπανός, Ματαλόν, Παπανικολόπουλος 4, Στεφάνοφ 3(1), Χατζής 13 (2), Αποστολίδης 14 (2), Τόμπσον 12 (2), Κοχαντάρεβιτς 10, Κασελάκης 12, Τσαπρούνης, Γαλιώτος 1, Τσιάκος 12.