Παρασκευή 10 Αυγούστου 2012

Χαμόγελα για ΑΠΟΕΛ, "τραγωδία" για Ανόρθωση!

Μόλις μία από τις τρεις κυπριακές ομάδες κατάφερε να περάσει στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ, παρόλο που όλες είχαν αποσπάσει θετικό αποτέλεσμα στον πρώτο αγώνα.
Συγκεκριμένα μόνο ο ΑΠΟΕΛ πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση καθώς νίκησε και στο δεύτερο ματς την Όλεσουντ. Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς επικράτησε με 1-0 μέσα στη Νορβηγία με γκολ του Αντόρνο στο 36'.
Αντίθετα δεν τα κατάφεραν Ανόρθωση και Ομόνοια, με την πρώτη να βρίσκεται σε πολύ δύσκολη θέση καθώς ο αγώνας της διακόπηκε μετά από εισβολή στο γήπεδο εξαγριωμένων της φιλάθλων! Παρόλο που η "μεγάλη κυρία" είχε επικρατήσει με 1-0 μέσα στη Γεωργία, κατέρρευσε στο δεύτερο ημίχρονο της ρεβάνς.
Η Ντίλα Γκόρι σκόραρε με τους Βατσάτζε (53', 82') και Σαλουχβάτζε (78'), με οπαδούς της Ανόρθωσης να "απαντάνε" στο 0-3 αρχικά με ρίψεις αντικειμένων και στη συνέχεια με εισβολή στον αγωνιστικό χώρο. Το ματς διακόπηκε και πλέον πέρα από τον αποκλεισμό, αναμένεται "καμπάνα" για την κυπριακή ομάδα από την Uefa. Καταστροφικό το 100ο παιχνίδι της Ανόρθωσης στην Ευρώπη...
Όσον αφορά την Ομόνοια,
λύγισε στην έδρα της στα πέναλτι απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα. Ο αγώνας τόσο στα 90', όσο και στην παράταση έληξε χωρίς σκορ (0-0), για να οδηγηθούν οι δύο ομάδες στα πέναλτι όπου επικράτησαν οι Σέρβοι με 6-5. Μοιραίοι για το ''τριφύλλι'' οι Ντάνιελσον και Παβίσεβιτς που είδαν τον Μπαϊκοβιτς να αποκρούει τα πέναλτί τους.
Με το ζόρι η Ίντερ!
Στα άλλα αποτελέσματα ξεχώρισε η παραλίγο... αυτοκτονία της Ίντερ. Οι Ιταλοί έχοντας κερδίσει με 3-0 την Χάιντουκ μέσα στο Σπλιτ, τα χρειάστηκαν στον επαναληπτικό. Οι Κροάτες προηγήθηκαν με τον Βούκουσιτς στο 23', έκαναν το 0-2 με τον Βούκοβιτς στο 58' και πίεσαν για ένα τρίτο γκολ που θα έστελνε το ματς στην παράταση, χωρίς να τα καταφέρουν.
Προβλήματα αντιμετώπισε και η περσινή φιναλίστ του θεσμού, Μπιλμπάο, που τελικά κατάφερε να υπερασπιστεί το 3-1 του πρώτου αγώνα χάνοντας με 2-1 από την Κοπρίβνιτσα στην Κροατία.
Αντίθετα εύκολα προκρίθηκαν Μαρσέιγ και Λίβερπουλ. Η πρώτη επικράτησε στην Μασσαλία με 3-0 της Εσκίσεχιρσπορ με δύο γκολ του Αϊγιού (7', 66') και ένα του Ζινιάκ (36'). Το ίδιο σκορ και για την δεύτερη στο Άνφιλντ απέναντι στην Γκόμελ με σκόρερ του Μπορίνι (21'), Τζέραρντ (41') και Τζόνσον (72').