Πέμπτη 16 Αυγούστου 2012

"Τριάρες" για Βραζιλία και Αργεντινή!!!

Γεμάτη ποδοσφαιρική δράση σε διεθνές επίπεδο ήταν η Τετάρτη, αφού όλος ο πλανήτης έπαιζε μπάλα.
Σε ένα από τα σημαντικότερα φιλικά παιχνίδια της ημέρας, η Σουηδία υποδέχθηκε την αργυρή Ολυμπιονίκη του Λονδίνου, Βραζιλία, στη Σόλνα.
Μετά την ήττα από το Μεξικό στον τελικό του Ολυμπιακού τουρνουά, οι Βραζιλιάνοι ξέσπασαν στους Σουηδούς, φτάνοντας σε μία άνετη επικράτηση με 3-0, χάρη στα γκολ του Λεάντρο Νταμιάο (32') και του Πάτο (84', 86' πέν.).
Σε ένα ακόμα ντέρμπι, όπου μία ευρωπαϊκή ομάδα φιλοξενούσε μία λατινοαμερικάνικη, η Αργεντινή πέρασε σαν σίφουνας από τη Φρανκφούρτη, επικρατώντας με 3-1 της Γερμανίας.
Η "αλμπισελέστε" εκμεταλλεύτηκε την αριθμητική της υπεροχή από το 30ό λεπτό, λόγω της αποβολής του Τσίλερ, και άνοιξε το σκορ στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου με αυτογκόλ του Κεντίρα. Ο Μέσι διπλασίασε τα τέρματα της Αργεντινής στο 52', ενώ ο Ντι Μαρία έκανε το 3-0 στο 73'. Το μόνο που κατάφεραν να κάνουν τα "πάντσερ" ήταν να μειώσουν στο 81' με τον Χέβεντες.
Στο ουδέτερο γήπεδο της Βέρνης αναμετρήθηκαν η Ιταλία και η Αγγλία, με τα "τρία λιοντάρια" να παίρνουν μία μίνι εκδίκηση για τον αποκλεισμό τους στο πρόσφατο Euro. Μπορεί οι "ατζούρι" να προηγήθηκαν στο 15' με τον Ντε Ρόσι, αλλά οι Τζαγκιέλκα στο 27' και Ντεφόου στο 80' ανέτρεψαν την κατάσταση, χαρίζοντας στην ομάδα τους τη νίκη.
Εντυπωσίασε το Βέλγιο στο γειτονικό ντέρμπι με την Ολλανδία, όπου επικράτησε με 4-2, αν και βρέθηκε να χάνει με 1-2. Οι "κόκκινοι διάβολοι" πέτυχαν τρία γκολ σε έξι λεπτά (75'-80') με τους Μέρτενς, Λουκακού και Βερτόνγκεν, ολοκληρώνοντας μία εντυπωσιακή ανατροπή.
Σε ένα πολυαναμενόμενο ντέρμπι στη Χάβρη, η Γαλλία με την Ουρουγουάη έμειναν στο 0-0.
Τέλος, όσον αφορά στους αντιπάλους της Εθνικής Ελλάδος στον προκριματικό όμιλο για το Παγκόσμιο Κύπελλο του 2014, η Βοσνία/Ερζεγοβίνη απέδρασε με νίκη 2-0 από το Λανέλι επί της Ουαλίας, ενώ κάτι αντίστοιχο πέτυχε και η Σλοβακία, που βρέθηκε να χάνει με 0-1 από τη Δανία στο Οντένσε, αλλά τελικά πήρε τη νίκη με 3-1.
Ήττες για τη Λετονία (0-2 από το Μαυροβούνιο) και τη Λιθουανία (0-1 από την ΠΓΔΜ), ενώ το Λίχτενσταϊν αγωνίστηκε την Τρίτη απέναντι στην Ανδόρα, την οποία και νίκησε με 1-0, με γκολ του Χάσλερ στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα των διεθνών φιλικών της Τετάρτης:

Σκωτία - Αυστραλία 3-1 (28' Ρόουντς, 63' αυτ. Ντέιβιντσον, 76' ΜακΚόρμακ / 18' Μπρεσιάνο)
Ιταλία - Αγγλία 1-2 (15' Ντε Ρόσι / 27' Τζαγκιέλκα, 80' Ντεφόου)
Γαλλία - Ουρουγουάη 0-0
Ουαλία - Βοσνία/Ερζεγοβίνη 0-2 (21' Ιμπίσεβιτς, 54' Στεβάνοβιτς)
Σλοβενία - Ρουμανία 4-3 (4' Τσέζαρ, 51' πέν., 60' Ντέντιτς, 70' Κιρμ / 56' Παπ, 68' πέν. Τόρζε, 80' Γκρόζαβ)
Σερβία - Ιρλανδία 0-0
Βόρειος Ιρλανδία - Φινλανδία 3-3 (7' Φέργκιουσον, 19' Λάφερτι, 84' Πάτερσον / 22' Σπαρβ, 24' Πούκι, 78' Χέτεμαϊ)
Γερμανία - Αργεντινή 1-3 (81' Χέβεντες / 45'+2 αυτ. Κεντίρα, 52' Μέσι, 73' Ντι Μαρία)
Εσθονία - Πολωνία 1-0 (90'+2 Βασίλιεβ)
Βέλγιο - Ολλανδία 4-2 (20' Μπεντέκε, 75' Μέρτενς, 77' Λουκακού, 80' Βερτόνγκεν / 54' Νάρσινγκ, 55' Χούντελαρ)
Μαυροβούνιο - Λετονία 2-0 (36' Γιόβετιτς, 76' Καζάλιτσα)
Ουγγαρία - Ισραήλ 1-1 (51' Τζούτζακ / 80' Χέμεντ)
ΠΓΔΜ - Λιθουανία 1-0 (54' Πάντεβ)
Κροατία - Ελβετία 2-4 (20', 64' Εντουάρντο / 11' Τζάκα, 37' Μπαρνέτα, 51', 81' Γκαβράνοβιτς)
Αυστρία - Τουρκία 2-0 (2' Καβλάκ, 6' πέν. Ίβανσιτς)
Αλβανία - Μολδαβία 0-0
Δανία - Σλοβακία 1-3 (22' Μίκελσεν / 63' Γιακούμπκο, 72' Χάμσικ, 83' Γκούλνταν)
Ουκρανία - Τσεχία 0-0
Σουηδία - Βραζιλία 0-3 (32' Νταμιάο, 84', 86' πέν. Πάτο)
Βουλγαρία - Κύπρος 1-0 (66' Μικάνσκι)
Αρμενία - Λευκορωσία 1-2 (72' αυτ. Βερχόβτσοβ / 45', 66' Μπρεσάν)
Ρωσία - Ακτή Ελεφαντοστού 1-1 (55' Τζαγκόεβ / 77' Γκραντέλ)