Δευτέρα 25 Ιουλίου 2011

Ιδανική αυτόχειρας.......

Μια μεγάλη ευκαιρία να βρεθεί στα προημιτελικά του Παγκοσμίου πρωταθλήματος Νέων της Θεσσαλονίκης έχασε η Εθνική Ελλάδος που ηττήθηκε 24-21 από την Τυνησία στο κατάμεστο κλειστό γυμναστήριο της ΧΑΝΘ για τους «16» του θεσμού.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έλεγχε το παιχνίδι για μεγάλο χρονικό διάστημα, αλλά τελικώς δεν κατάφερε να αντέξει χάνοντας το εισιτήριο
για την επόμενη φάση και πλέον θα διεκδικήσει μία θέση από την 9η μέχρι την 16η με πρώτο αντίπαλο αύριο (20:30- ΕΤ-1) την Βραζιλία.

Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε πολύ δυνατά και προηγήθηκε 3-0 στο 2:45. Διατήρησε και στην συνέχεια την διαφορά των τριών γκολ με 5-2 (5:57) και 8-5 (17:17), έχοντας λύσεις τόσο από την περιφέρεια με τα σουτ του Νικολαϊδη, όσο και από τα εξτρέμ με τον Ζαμπούνη. Σε εκείνο το σημείο η δίλεπτη αποβολή που δέχθηκε ο Κανδύλας αποσυντόνισε την ελληνική ομάδα και με παίκτη παραπάνω οι Τυνήσιοι βρήκαν ευκαιρία να κάνουν την αντεπίθεση τους, να ισοφαρίσουν, αλλά και να περάσουν για πρώτη φορά μπροστά με 8-9 στο 21:36, χάρης σε ένα 4-0 σερί. Στη συνέχεια η είσοδος του Αρβανιτίδη στη θέση του πλέι μέικερ βοήθησε την Εθνική που είχε καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας, καταφέρνοντας να ξαναπάρει προβάδισμα 11-10 στο 25:08. Οι Αφρικανοί ξαναπέρασαν μπροστά 11-12 (27:20), αλλά η ομάδα του Κώστα Τσαβδαρίδη με γκολ των Κουτσικόπουλου, Τζήρα πήρε κεφάλι στο 29:00 με 13-12 και θα μπορούσε να είχε πάρει και διαφορά 2 γκολ, ωστόσο στην τελευταία επίθεση ένα λάθος έδωσε το δικαίωμα στην Τυνησία να ισοφαρίσει 13-13 με την εκπνοή που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Τυνήσιοι ξεκίνησαν πρώτοι με γκολ (13-14 στο 32’), αλλά η αντίδραση της ελληνικής ομάδας ήταν άμεση και καθοριστική. Με εξαιρετική αμυντική λειτουργία και τον Λοΐζο σε ετοιμότητα κάτω από τα δοκάρια, η Εθνική κατάφερε να κρατήσει χωρίς γκολ τους Αφρικανούς για τα επόμενα 12 λεπτά! Παράλληλα με εύκολα γκολ στην κόντρα όχι μόνο ισοφάρισε και πέρασε μπροστά, αλλά έχτισε και μία διαφορά ασφαλείας 5 τερμάτων (19-14) στο 43’, πραγματοποιώντας συνολικό σερί 6-0, αναγκάζοντας ακόμα και τον τεχνικό της Τυνησίας Αλέν Πορτ να κάνει αλλαγή τον κορυφαίο τερματοφύλακα της διοργάνωσης Μοχάμεντ Σφαρ! Δυστυχώς όμως η συνέχεια ήταν αντιστρόφως ανάλογη. Η Ελληνική ομάδα με πολλά λάθη από τους νεαρούς διεθνείς, καθυστερημένη αντίδραση από τον πάγκο και κάποιες αλλαγές που δεν βγήκαν, «κόλλησε» για μεγάλο χρονικό διάστημα (43-59) και η έμπειρη ομάδα της Τυνησίας φυσικά και δεν το άφησε ανεκμετάλλευτο. Το 19-14 έγινε 20-24 με ένα επιμέρους σκορ 10-1 με το τελικό 21-24 να αφήνει πικρή γεύση στην Ελληνική ομάδα.

ΕΛΛΑΔΑ- ΤΥΝΗΣΙΑ 21-24

Τα δεκάλεπτα: 5-4, 8-7, 13-13 (ημχ.), 16-14, 20-18, 21-24

ΕΛΛΑΔΑ (Κώστας Τσαβδαρίδης): Λοΐζος, Αρβανιτίδης , Τζηράς 2, Γιαννόπουλος Παπαδιονυσίου 2, Κοκτσίδης 1, Ζαμπούνης 6, Νικολαΐδης 4, Τάτσης, Γρηγοριάδης, Κουτσικόπουλος 1, Κουρουμλίδης 2, Δελημήτης, Κανδύλας 2, Ιωαννίδης 1, Κόντης.

ΤΥΝΗΣΙΑ (Αλέν Πορτέ): Σφαρ, Μπουσάχα 2, Σουιρέφ 6, Χαμάμι, Τούμι 3, Μλαγιαι, Μπελφκί, Μπανούρ, Χόσνι, Μπεν Σασί, Αμρί 3, Μααρέφ 1, Σανάι 3, Μπουγκανμί 4, Μπεν Σαλάχ 2, Γιαλούζ .

Διαιτητές: Λεζίνσκι- Πιεσότα (Πολωνία)