Κυριακή 28 Αυγούστου 2011

3η αγωνιστική Premier league.....

Η Λίβερπουλ διατήρησε την «πελατειακή σχέση» που έχει με τη Μπόλτον καθώς επικράτησε με 3-1 στο «Ανφιλντ» στο τελευταίο παιχνίδι του Σαββάτου και συμπλήρωσε 10 σερί νίκες εις βάρος των Γουόντερερς στην Πρέμιερ Λιγκ.
Υπό το βλέμμα του Ουρουγουανού στόπερ, Σεμπαστιάν Κοάτες που αναμένεται να υπογράψει στους «reds», η ομάδα του Κένι Νταλγκλίς άνοιξε το σκορ στο 15' με τον Τζόρνταν Χέντερσον να πετυχαίνει το παρθενικό του τέρμα με την Λίβερπουλ
Στο 52' ο Μάρτιν Σκρτελ με καρφωτή κεφαλιά μετά από κόρνερ του Ανταμ έγραψε το 2-0 ενώ στο επόμενο ακριβώς λεπτό ο Σκοτσέζος μέσος άνοιξε κι αυτός λογαριασμό στα γκολ αφού με δεξί σουτ ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3-0. Το γκολ της παρηγοριάς για τη Μπόλτον σημείωσε στις καθυστερήσεις ο Κλάσνιτς. Η Λίβερπουλ με τη νίκη της αυτή έπιασε την Τσέλσι στην κορυφή του πίνακα με επτά βαθμούς.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ – ΜΠΟΛΤΟΝ 3-1
ΓΚΟΛ: 15' Χέντερσον, 52' Σκρτέλ, 53' Ανταμ – 90'+2' Κλάσνιτς)
ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Ρέινα, Κάραγκερ, Αγκερ, Ενρίκε, Κέλι (30' Σκρτελ), Ντάουνινγκ, Ανταμ, Λέιβα, Χέντερσον (77' Ροντρίγκες), Κάουτ, Σουάρες (77' Κάρολ)
ΜΠΟΛΤΟΝ: Γιαασκελάινεν, Στέινσον, Νάιτ, Κέιχιλ, Ρόμπινσον, Ιγκλς (57' Τουντσάι), Ρίο-Κόκερ, Πετρόφ, Μουάμπα (26' Μ. Ντέιβις), Κλάσνιτς, Κ. Ντέιβις (71' Πράτλεϊ)
H φάση του τραυματισμού του Ντρογκπά
«Πύρρειος» νίκη για Τσέλσι
Η Τσέλσι πέρασε δια πυρός και σιδήρου για να νικήσει με 3-1 τη νεοφώτιστη Νόριτς στο «Στάμφορντ Μπριτζ» ενώ έχασε με σοβαρό τραυματισμό τον Ντιντιέ Ντρογκμπά.
Ο Ιβοριανός επιθετικός σε μια διεκδίκηση της μπάλας συγκρούστηκε με τον γκολκίπερ των «καναρινιών», Ράντι και προσγειώθηκε άσχημα με το κεφάλι στο γκαζόν. Εμεινε για αρκετά λεπτά σωριασμένος στο έδαφος, σε κάποια φάση κούνησε το χέρι του και εν τέλει αποχώρησε με φορείο και μάσκα οξυγόνου. Ο διαιτητής Τζόουνς εξαιτίας της διακοπής από τον τραυματισμό του Ντρογκμπά κράτησε 11 λεπτά καθυστερήσεων.
Ας τα πάρουμε όμως από την αρχή. Η ομάδα του Βίλας Μπόας έκανε ιδανικό ξεκίνημα και μόλις στο έκτο λεπτό ο Μποσίνγκουα με έξοχο σουτ άνοιξε το σκορ. Στην συνέχεια οι «μπλε» επαναπαύτηκαν και το πλήρωσαν. Στο 63' μετά από τραγική ασυνεννοησία μεταξύ του Ιβάνοβιτς με τον Ιλάριο, ο Γκραντ Χολτ είπε «ευχαριστώ» και με πλασέ ισοφάρισε σε 1-1 για τη Νόριτς. Στην συνέχεια ακολούθησε η φάση του τραυματισμού του Ντρογκμπά με το παιχνίδι να διακόπτεται για έξι λεπτά.
Ο Βίλας Μπόας έδωσε την ευκαιρία τόσο στον Χουάν Μάτα όσο και στον Ρομελού Λουκάκου να κάνουν ως αλλαγές το ντεμπούτο τους με την Τσέλσι η οποία στο 79' κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Ραμίρες από τον γκολκίπερ της Νόριτς, Ράντι που αποβλήθηκε. Ο Φρανκ Λάμπαρντ ανέλαβε την εκτέλεση της εσχάτης των ποινών και έδωσε ξανά το προβάδισμα στους «μπλε». Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Χουάν Μάτα «σφράγισε» τη νίκη της Τσέλσι συνδυάζοντας το ντεμπούτο του με γκολ.
Επεισοδιακή νίκη για Εβερτον
Στο «Ιγουντ Παρκ» η Μπλάκμπερν κατάφερε και γνώρισε την 3ηδιαδοχική της ήττα σε ισάριθμες αγωνιστικές, σε ένα ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών για τους Ρόβερς,
Η Μπλάκμπερν είχε δύο δοκάρια, δύο χαμένα πέναλτι και στο 92' πλήρωσε τον άγραφο νόμο του ποδοσφαίρου όταν η Εβερτον κέρδισε αυστηρό πέναλτι σε μαρκάρισμα του Σαμπά στον Φελαϊνί. Ο Αρτέτα ευστόχησε από τα 11 βήματα και χάρισε στα «ζαχαρωτά» με ανέλπιστο τρόπο το πρώτο της «τρίποντο».
Στο 46' ο Χόιλετ στο πρώτο πέναλτι της Μπλάκμπερν νικήθηκε από τον Χάουαρντ ενώ στο 77' ο Φόρμικα στο δεύτερο πέναλτι έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι.
Στο «Λίμπερτι» του Σουόνσι η τοπική ομάδα δεν κατάφερε να πανηγυρίσει την παρθενική της νίκη στην Premier League καθώς έμεινε στο 0-0 με την Σάντερλαντ. Ο Σκοτ Σινκλέρ είχε δοκάρι για τους Ουαλούς στο πρώτο ημίχρονο.
TΣΕΛΣΙ 0- ΝΟΡΙΤΣ 2-1
ΓΚΟΛ: (6' Μποσίνγκουα, 82΄πεν. Λάμπαρντ, 90'+11' Μάτα – 63΄ Χολτ)
ΤΣΕΛΣΙ: Ιλάριο, Κόουλ, Τέρι, Μποσίνγκουα, Ιβάνοβιτς, Λάμπαρντ, Μαλουντά (68' Μάτα), Μίκελ, Ραμίρες, Ντρογκμπά (Ανελκά), Τόρες (83' Λουκάκου)
ΝΟΡΙΤΣ: Ράντι, Χόρνετ, Νότον, Ντε Λε, Τίρνεϊ, Γουίτμπρεντ (30' Πίλκινγκτον) , Χούλαχαν (60' Μόρισον), Κροφτς, Τζόνσον, Μάρτιν (81' Ρουντ), Χολτ
ΑΠΟΒΟΛΗ: 79' Ράντι
ΣΟΥΟΝΣΙ – ΣΑΝΤΕΡΛΑΝΤ 0-0
ΣΟΥΟΝΣΙ: Φορμ, Τέιλορ, Γουίλιαμς, Τέιλορ, Ράνχελ, Σάουλκερ, Αγκουστιέν (80' Αλεν), Ράουτλετζ (71' Λίτα), Ντάιερ (79' Ντόμπι), Σινκλέρ, Μπρίτον, Γκρέαμ
ΣΑΝΤΕΡΛΑΝΤ: Μινιολέ, Φέρντιναντ, Μπράουν, Ο'Σέι, Μπάρντσλεϊ, Σεσενιόν, Γκάρντνερ, Κάτερμολ (70' Γουίκαμ), Λάρσον (71΄Αλ Μουχαμαντί), Κόλμπακ, Γκιάν (77' Ρίτσαρντσον)
ΜΠΛΑΚΜΠΕΡΝ – ΕΒΕΡΤΟΝ 0-1
ΓΚΟΛ: 90+' πεν. Αρτέτα
ΜΠΛΑΚΜΠΕΡΝ: Ρόμπινσον, Σαλγάδο, Ζιβέ, Σαμπά, Ολσον, Εμερτον, Πέντερσεν (35' Πέτροβιτς), Νταν(35' Φόρμικα), Ν΄Ζονζί, Ρόμπερτς (72΄Γκούντγουιλι), Χόιλετ
ΕΒΕΡΤΟΝ: Χάουαρντ, Χάιτινχα (85' Μπέκφορντ), Γιαγκέλκα, Μπέινς, Ντεστέν, Νέβιλ, Αρτέτα, Οσμάν (62΄Μπιλιαλετντίνοφ), Φελαϊνί, Μπάρκλεϊ (54΄Κέιχιλ)
Έχασαν το απόλυτο οι «λύκοι»
Στην αναμέτρηση που άνοιγε την «αυλαία» της τρίτης αγωνιστικής στην Premier League, Άστον Βίλα και Γουλβς αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς σκορ (0-0), στο «Βίλα Παρκ».
Η ομάδα του Μπέρμιγχαμ, ζόρισε αρεκτά την φιλοξενούμενη που είχε το 2/2 στο ξεκίνημα της στο νέο πρωτάθλημα και βάσει απόδοσης άξιζε την νίκη.
Οι «χωριάτες» ξεκίνησαν πολύ επιθετικά τον αγώνα προσπαθώντας να πάρουν τα ηνία του παιχνιδιού. Άλλωστε και η ενδεκάδα που παρέταξε ο Άλεξ ΜακΛις προμήνυε την επιθετική διάθεση της ομάδας του.
Μία επιθετική τετράδα με Μπεντ-Χέσκεϊ στην κορυφή της και τους Αγκμπολαγχόρ και Νζόγκμπια. Πολλές οι ευκαιρίες μα κανένα το γκολ για την Βίλα που δεν μπόρεσε να κάνει την δεύτερη της νίκη στις τρεις πρώτες αγωνιστικές και να προσπεράσει τους Γουλβς στην βαθμολογία.
Σχεδόν είκοσι τελικές μέτρησαν οι επιθετικοί του Άλεξ ΜακΛις έναντι τριών εκείνων του Μικ ΜακΚάρθι που θα πρέπει να είναι ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα.
ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ: Γκίβεν, Κόλινς, Νταν, Γουόρνοκ, Πετρόφ, Νζόγκμπια (74' Μπάναν), Ντελφ (Ολμπράιτον), Χερντ, Χέσκεϊ, Μπεντ, Αγκμπολαχόρ
ΓΟΥΛΒΣ: Χένεσεϊ, Μπέρα, Γουόρντ, Στέρμαν, Τζόνσον, Χαντ (67' Ελοκίμπι), Οχάρα, Χένρι, Τζάρβις (67' Φόλεϊ), Φλέτσερ (89' Βόουκς), Ντόιλ
Το πρώτο τρίποντο για Γουίγκαν

Εσπασε το ρόδι η Γουίγκαν, τα δοκάρια η ΚΠΡ... Την πρώτη της νίκη στη φετινή Πρέμιερσιπ πέτυχε η ομάδα του Ρομπέρτο Μαρτίνες, η οποία επικράτησε στο «DW Stadium» με 2-0 των νεοφώτιστων, οι οποίοι σημάδεψαν δυο φορές τα δοκάρια με τον Τααράμπτ.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο Ντι Σάντο. Ηταν ο παίκτης, ο οποίος, ουσιαστικά, καθάρισε το ματς με δύο γκολ, ένα σε κάθε ημίχρονο. Στο 41΄ εκμεταλλεύτηκε την όμορφη πάσα του Ρονταλέγκα με τον Αργεντινό να σουτάρει με τη μία και να σημειώνει ένα υπέροχο γκολ. Στο 66΄η μπάλα και πάλι από τον Ρονταλέγκα έφτασε στον Ντι Σάντο με τον τελευταίο αυτή τη φορά να εκμεταλλεύεται και μία κόντρα και να στέλνει την μπάλα για δεύτερη φορά στα αντίπαλα δίχτυα.

ΓΟΥΙΓΚΑΝ - ΚΠΡ 2-0 (41', 66' Ντι Σάντο)
ΓΟΥΙΓΚΑΝ: Αλ Χαμπσί, Κάλντγουελ, Μπόις, Πίσκου, Φιγκερόα, Γουότσον, Μόισες (69' ΜακΑρθουρ), Γκόμες (85' Σταμ), Ντιαμέ, Ντι Σάντο (69' Σέιμον), Ρονταλέγκα.
ΚΠΡ: Κένι, Χαλ (61' Χάριμαν), Γκάμπιντον, Περόνε, Κόνολι, Ντέρι, Τααράμπτ, Φορλίν, Μπουζάκι (72' Μποθρόιντ), Αγκουεμάνγκ, Σμιθ (80' Αντράντε).