Δευτέρα 15 Αυγούστου 2011

Πήρε... κεφάλι η Μ.Γιουνάιτεντ! Αποτελέσματα -βαθμολογια 1ης αγωνιστικής

Οι "κόκκινοι διάβολοι" βρέθηκαν και αυτοί κατάφατσα με το ενδεχόμενο απώλειας δύο βαθμών στην πρεμιέρα όμως κατάφεραν να πάρουν το "τρίποντο" με έναν τρόπο κλασικό και αγαπημένο όλα αυτά τα χρόνια της παντοδυναμίας τους στο Νησί, ένα γκολ προς το φινάλε του αγώνα.

Το αποτέλεσμα αυτό κρίνεται δίκαιο αν δει κανείς το συνολικό κάδρο με τους πρωταθλητές Αγγλίας να είναι καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης και να έχουν τη μερίδα του λέοντος στις ευκαιρίες

Μόλις στο 13' κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με χαμηλό διαγώνιο αριστερό σουτ του Ρούνι μέσα από την περιοχή (ο Γιανγκ έβγαλε την ασίστ στον Άγγλο επιθετικό), ενώ μέχρι το ημίωρο ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι χάνοντας ευκαιρίες και για άλλα γκολ με τους Ρούνι και Νάνι.
Η ομάδα του Ρόι Χόγκτσον απείλησε για πρώτη φορά στο 35' με τον Ντε Χέα να αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ σουτ του Σάρνερ εντός περιοχής, όμως δύο λεπτά αργότερα ο πρώην γκολκίπερ της Ατλέτικο δέχτηκε ένα γκολ που φέρει ακέραια την ευθύνη.
Ο Λονγκ κινήθηκε από θέση αριστερά στην περιοχή της Γιουνάιτεντ και έκανε το δεξί σουτ, με τη μπάλα να περνάει κάτω από τα χέρια του Ντε Χέα (εξαιρετικά καθυστερημένη η αντίδρασή του) και να καταλήγει προς έκπληξη όλων στην αριστερή γωνία του για το 1-1.
Ο Γιανγκ διόρθωσε την... ανορθογραφία του Ντε  Χέα
Σε αντίθεση με το πρώτο ημίχρονο που είχε γρήγορο ρυθμό και αρκετές σπουδαίες φάσεις στις δύο εστίες, το δεύτερο ήταν περισσότερο κοντρολαρισμένο, με τη Γουέστ Μπρομ να καταφέρνει με την αμυντική τακτική της να περιορίσει τα επιθετικά ατού των πρωταθλητών.
Αποτέλεσμα ήταν οι αξιοσημείωτες φάσεις να είναι μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού και τους "μπάγκις" να δείχνουν ικανοί για τον βαθμό της ισοπαλίας, συνεπικουρούμενοι και από την αποχώρηση των Φέρντιναντ και Βίντιτς από το ματς λόγω τραυματισμών.
Το συγκρότημα του Σερ Άλεξ Φέργκιουσον δεν είχε όμως πει την τελευταία του λέξη, με τον MVP του αγώνα Άσλι Γιανγκ (ατελείωτα χιλιόμετρα και ασταμάτητος στις επελάσεις του από τα αριστερά) να υπογράφει ουσιαστικά τη νίκη της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο ντεμπούτο του σε αγώνα πρωταθλήματος.
Ο πρώην άσος της Άστον Βίλα διείσδυσε υπέροχα από τα αριστερά και έβγαλε την κατάλληλη στιγμή παράλληλη μπαλιά στο ύψος της μικρής περιοχής, με τον αμυντικό των γηπεδούχων Ριντ να βάζει λάθος το πόδι του και να στέλνει άθελά του τη μπάλα στα δίχτυα του Φόστερ (1-2).

* Πύρρειος αποδείχτηκε η νίκη της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στην πρεμιέρα καθώς "χτυπήθηκε" από τρεις τραυματισμούς. Ο Ράφαελ Ντα Σίλβα υπέστη εξάρθρωση ώμου πριν την έναρξη του αγώνα με τη Γουέστ Μπρομ και θα μείνει εκτός δράσης για 10 εβδομάδες, ενώ πρόβλημα υπάρχει και με το βασικό κεντρικό αμυντικό δίδυμο...
Ο Ρίο Φέρντιναντ θα μείνει εκτός δράσης για έξι εβδομάδες, λόγω προβλήματος στη γάμπα, ενώ αναμένεται η ιατρική γνωμάτευση για την έκταση του τραυματισμού του Νεμάνια Βίντιτς (αμφότεροι αποχώρησαν τραυματίες στο δεύτερο ημίχρονο).

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Γουέστ Μπρομ (Ρόι Χόγκτσον)Φόστερ, Ριντ (85' Ρέγιες), Τάμας, Όλσον, Σόρι, Μπραντ, Σάρνερ, Μουλούμπου, Μόρισον, Τσόι, Λονγκ (87' Κοξ)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Άλεξ Φέργκιουσον): Ντε Χέα, Σμόλινγκ, Φέρντιναντ (75' Τζόουνς), Βίντιτς (52' Έβανς), Φάμπιο Ντα Σίλβα, Γιανγκ, Κλέβερλι, Άντερσον, Νάνι, Ρούνι, Γουέλμπεκ (65'
Μπερμπάτοφ)

Η Στόουκ μπλόκαρε την Τσέλσι
Ο Κάρλο Αντσελότι είχε ξεκινήσει την περασμένη σεζόν με πέντε συνεχόμενες νίκες (και τέρματα 21-1), όμως ο διάδοχός του στην τεχνική ηγεσία της Τσέλσι Αντρέ Βίλας-Μπόας δεν θα έχει την ευκαιριά να τον μιμηθεί, με τους Λονδρέζους να αναδεικνύονται ισόπαλοι 0-0 με τη Στόουκ, για την 1η αγωνιστική της φετινής Πρέμιερ Λιγκ.
Το πρώτο 45λεπτο στο "Britannia" κύλησε ήρεμα, με μοναδικές αξιοσημείωτες φάσεις το κοντρόλ της μπάλας με το χέρι από τον Τζον Τέρι στο 39' μέσα στη μεγάλη περιοχή των "μπλε" αλλά και την ωραία ατομική ενέργεια του Τόρες στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο οποίος απέφυγε εντυπωσιακά τους Χουτ και Σόουκρος για να δει όμως το πλασέ του να φεύγει ελάχιστα άουτ.
Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμούς και έκλεισαν τους "πότερς" στα καρέ τους για αρκετά μεγάλο διάστημα, όμως στις τρεις σπουδαιότερες φάσεις που έφτιαξαν έπεσαν πάνω στον εξαιρετικό Ασμίρ Μπέγκοβιτς.
Στο 55' πέταξε εντυπωσιακά τη μπάλα κόρνερ στο ψηλοκρεμαστό σουτ εκτός περιοχής που δοκίμασε ο Όμπι-Μίκελ, ενώ στο 72ο λεπτό ο Βόσνιος γκολκίπερ διατήρησε απαραβίαστη την εστία του σε δύο περιπτώσεις.
Αρχικά σταμάτησε τη μπάλα μετά από φαλτσαριστό πλασέ του Ανελκά μέσα από την περιοχή, στέλνοντάς τη να χτυπήσει στο οριζόντιο δοκάρι και στην εξέλιξη της φάσης έπεσε στη δεξιά γωνία του για να μπλοκάρει σταθερά την καρφωτή κεφαλιά του Καλού (σέντρα του Τόρες από τα δεξιά).

Στόουκ (Τόνι Πούλις): Μπέγκοβιτς, Χουτ, Σόουκρος, Γούντγκεϊτ, Γουίλσον, Πέναντ, Ντέλαπ (71' Παφ), Γουίλαν, Εθέρινγκτον (62' Γουάιτχεντ), Τζόουνς (86' Σότον), Γουόλτερς

Τσέλσι (Αντρέ Βίλας-Μπόας)Τσεχ, Μποσίνγκουα, Άλεξ, Τέρι, Α. Κόουλ, Ραμίρες, Μίκελ, Λάμπαρντ, Καλού (75' Ντρογκμπά), Τόρες (89' Μπεναγιούν) Μαλουντά (65' Ανελκά)

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής:

Σάββατο (13/8)

Γουίγκαν-Νόργουιτς 1-1 (21' (πεν.) Γουότσον / 45' Χόλαχαν)
ΚΠΡ-Μπόλτον 0-4 (45' Κέιχιλ, 67' (αυτ.) Γκαμπιντόν, 70' Κλάσνιτς, 79' Μουαμπά)
Λίβερπουλ-Σάντερλαντ 1-1 (12' Σουάρες / 57' Λάρσον)
Μπλάκμπερν-Γουλβς 1-2 (20' Φορμίκα / 22' Φλέτσερ, 47' Γουόρντ)
Φούλαμ-Άστον Βίλα 0-0
Νιούκαστλ-Άρσεναλ 0-0

Κυριακή (14/8)

Στόουκ-Τσέλσι 0-0
Γουέστ Μπρομ-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-2 (37' Λονγκ / 13' Ρούνι, 81' (αυτ.) Ριντ)