Δευτέρα 15 Αυγούστου 2011

Aποτελέσματα και βαθμολογία 2ης αγωνιστικής γαλλικού πρωταθλήματος!!!

Σύμπτωση επαναλαμβανόμενη παύει να είναι σύμπτωση λέει η σοφή λαϊκή ρήση, και αυτή φαίνεται ότι βρίσκει πιστή εφαρμογή στη Μαρσέιγ όσον αφορά στις αμυντικές της αδυναμίες στο ξεκίνημα της φετινής σεζόν.

Έτσι μετά από τα τέσσερα γκολ που δέχτηκε στο γαλλικό Σούπερ Καπ κόντρα στη Λιλ (δεν της κόστισαν αφού έβαλε πέντε γκολ και πήρε το τροπαιο!), και τα δύο που δέχτηκε στο "Βελοντρόμ" από τη Σοσό στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, η ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάμπ είδε την εστία της να παραβιάζεται άλλες δύο φορές στο "Αμπέ Ντεσάμπ".
Το 2-0 υπέρ της στο ημίχρονο έγινε 2-2 στο φινάλε, ίδιο ακριβώς αποτέλεσμα που είχε φέρει και την περασμένη αγωνιστική με τη Σοσό, κάτι που μεταφράζεται αυτόματα σε 4 πεταμένους βαθμούς από τους "Φωκαείς" με το καλημέρα του Σαμπιονά.
Στο xθεσινό  ματς, η Μαρσέιγ άνοιξε το σκορ μόλις στο 3' με κεφαλιά του Ρεμί ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά και διπλασίασε τα τέρματά της στο 43' με δημιουργό και πάλι τον Βαλμπουενά (κόρνερ) και εκτελεστή τον Ανιέγου.

Το προβάδισμα όμως αυτό αποδείχτηκε εύθραστο αφού στο 46' ο μέσος από τη Μπουρκίνα Φάsο, Αλέν Τραορέ, μείωσε σε 1-2, ενώ ο Κοντούτ έγραψε το τελικό 2-2 στο 81' μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ντούντκα

Θύμα έκπληξης η πρωταθλήτρια

Η μεγαλύτερη "βόμβα" έπεσε πάντως αργότερα, με τη Λιλ να υποχρεώνεται σε αναπάντεχη ήττα με 1-0 στο "Μετροπόλ" από τη Μοντπελιέ, με τέρμα του Ζιρούντ στο 70ο λεπτό.

Έτσι, η πρωταθλήτρια Γαλλίας αγνοεί τη χαρά της νίκης στις δύο πρώτες αγωνιστικές του φετινού Σαμπιονά (1-1 με Νανσί στην πρεμιέρα), σε αντίθεση με την αντίπαλό της που έκανε το "2 στα 2" και φιγουράρει στην κορυφή.

Όσον αφορά στο πρώτο χρονικά κυριακάτικο ματς, αυτό βρήκε τη νεοφώτιστη Εβιάν να επικρατεί 1-0 της Νις χάρη σε τέρμα του Τυνήσιου επιθετικού, Σαμπέρ Κελιφά.